Anne babalar, bebeklerini  yıkamak istediklerinde biraz ürkek davranırlar. Bebek suyu sevecek mi? Korkacak mı? diye.  Dokuz ay boyunca anne karnında su içinde kalan bebekler aksine suyu çok sever. Bebeğinizi nasıl yıkayacağınızı bilir, önlemlerinizi alırsanız korkmanıza gerektirecek hiç bir şey  yok. Bebeğinizin  banyo keyfi  için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar;

Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az  1,5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.

Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin.

Kullanacağınız ürünleri önceden hazır tutun.

Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.

Bebeğinizin omuzlarının da suyun içine girmiş olacağı şekilde küvete yaklaşık 12 cm derinliğinde su doldurun.

Bebeğinizin altını elinizle, yumuşak bir süngerle veya bir havlu parçası ile yukardan aşağıya ve önden arkaya doğru yıkayın. Bebeğinizin başını temizlemek için ıslak ve yumuşak bir bez ve uygun banyo losyonu kullanın. Bebeğinizin gözlerini ve yüzünü temizlemek için nemli pamuk yumakları uygundur. Burun delikleri kirliliklerini veya göz kenarlarındaki çapakları temizlemek için nemli bir pamuk kullanın, böylelikle kirlilik ve çapaklar yumuşar ve temizlenmeleri daha kolay olur.

Bebeğinizi bir havluya sarın ve derhal kurulayın.

Bebeğiniz emeklemeye ve hatta yürümeye başladığında klozetin kapağını da kapalı tutmalısınız. Bu tür basit önlemlerle bebeğinizin düşmesini ve yaralanmasını önleyebilirsiniz.
Banyo içerisinde kullanılan tüm elektrikli aletlerin banyo dışarısında tutulması gerekiyor. Emekleme döneminde olan bir bebeğin ulaşamayacağı bir noktada muhafaza ederek istenmeyen kazalara engel olabilirsiniz.

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile