Bebek masajı nedir, bebeğimize ne gibi ruhsal ve fiziksel faydaları vardır, bunları biliyor muyuz?

Doğumundan itibaren uygulanan masaj, bebeği sakinleştiren, rahatlatan,  ruhsal ve bedensel gelişimini olumlu şekilde etkileyen bir uygulamadır.

Masaj, anne-baba ve bebek arasındaki duygusal bağlanma için de çok gereklidir.

Bebek masaj sırasında kendisini güvende hisseder, anne ve babasına güven duymaya başlar.

Ebeveyn ve bebek arasında kurulan güven ilişkisi, bebeğin öz güven duygusuyla birlikte bağımsızlaşma sürecini de hızlandırır.

Bebeğe sevgi, şefkat ve sabırla dokunmanız bebeğinize sevildiğini, değer verildiğini, önemsendiğini hissettirecek, daha yaşamının ilk günlerinde hayata güven ve sevgi duygularıyla karşılık vermesine imkan sağlayacaktır.

Bütün bu psikolojik faydalarının yanısıra masajın bebeğinize fizyolojik katkıları da vardır.

Bebek masajı, kalbe pompalanan kan miktarını arttırır. Bebeğin mide-bağırsak fonksiyonlarını geliştirir. Sindirimi kolaylaştırır. Solunumla ilgili faydaları da bulunmaktadır.

Masajı bebeğinizi okşadığınız, öptüğünüz, onunla şefkatle ve ilgiyle konuştuğunuz, ona sevginizi gösterdiğiniz, faydalı bir amaca hizmet eden kaliteli bir zaman dilimi olarak yaşamalı ve ona da öyle yaşatmalısınız.

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile