Evet bebeğinizde oluşan bu küçük kırmızı beneklere pişik denir. Bebeklerin en büyük sorunlarından biridir. Pişik bebeklerin yüzde 58’inde görülen bir durumdur. Kızarık döküntü halinde olabildiği gibi kabarcık halinde de görülebilir. Bazı anneler bebeğin hassas cildine değen bez ile ilişkilendirse de bu durum atılabilir bebek bezlerinden önceleri de vardı.

Bebek bezleri pişik problemini çözmeye yardımcı olur; fakat ıslak bez bebeklerin en büyük düşmanıdır. Bebeğin alerjik eğilimi, hazımsızlık, suni beslenme gibi durumlar da pişik için yatkınlık oluşturabilir.

Hastalık daha çok 6-12 aylık kız çocuklarda meydana gelir. Ancak erkek bebeklerde de görülür.

Hassas ve ince bebek cildi olumsuz etkilere karşı savunmasız kalır. Problemli alanlar küçük kırmızı lekeler ile kaplanır. Çocuk bu durumdan huzursuz olur ve sürekli ağlar. Başlangıç aşamasında yakalarsanız pişikten 2-3 gün içinde kurtulabilirsiniz. Ama sorun görmezden gelinip önlem alınmazsa endişe ve sıkıntılar kabus halinde hayatınızı etkileyebilir. Özel bebek kremleri, pudra ya da sorunlu ciltler için losyonlar kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin ıslak bezle kalmasına müsade etmeyin. Çocuk bezleri sıvıyı ve nemi absorbe ettiği için bir süre korunma sağlayabilir. Ancak yanlış şekilde kullanırsanız bu bebek bezleri de korunma sağlamayabilir.

Çocuk beslenecek, biraz oynaşacak ve sonra uyacaktır. Bu  süreçte mutlak surette altını değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Eski bezi çıkarttığınızda en az 5 dakika çıplak bırakın. Bu şekilde derisinin nefes almasını sağlarsınız. Şunu unutmayın ki boyutu uygun her bebek bezinin emiciliği de iyi olacak diye bir kaide yok.

Pişik ve kızarıklık çabuk iyileşsin diye çok fazla krem kullanılmamalı. Kremi sürdükten sonra biraz beklemelisiniz. Kremin absorbe edilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Aksi halde bebek bezinin içinde gözenekler artar ve böylece cilt problemleri artar, cildin de nem emme yeteneği azalır.

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile