Çocukların büyüme ve gelişmesindeki temel besin öğelerinden biri de proteindir. Çocuklarımıza mutlaka protein açısından zengin bir beslenme programı oluşturmalı ve uygulamalıyız.

Uzmanlar, dünyada hızla artan obezitenin, çocuklar arasında da yaygınlaştığını belirtiyor, tehlikenin boyutlarına dikkat çekiyor.

Çocuğun ailesiyle iletişim alanı olan yemek, bazen savaşa dönüşebilir. İştahsızlığı silah kullanan çocuklar, her zaman savaşın galibi olurlar.

 Çocuğunuzun yemek yememe problemi varsa bu konuda yalnız değilsiniz. Dünyada sizinle aynı endişeyi yaşayan binlerce anne baba var. Peki bu problemi çözmek için ne yapmalısınız?

Mamasına tat vermek için tuz dökmek, şeker serpmek ve emziğine bal sürmek… Bebek beslenmesinde bilinçsiz yaklaşımlar ve daha pek çok yanlış davranış çocuğunuzu hasta edebilir.

• Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.