Uzmanlar, dünyada hızla artan obezitenin, çocuklar arasında da yaygınlaştığını belirtiyor, tehlikenin boyutlarına dikkat çekiyor.

Kilolu çocuk sağlıklıdır, düşüncesinin yanlışlığına dikkat çeken diyetisyenler, çocuğun boyuna, kilosuna ve ihtiyaçlarına göre beslenmesinin en doğrusu olduğunu söylüyorlar.

Çocukluk ve ergenlik çağında obeziteye neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri, genetik nedenlerdir, ki bu, değiştirilemez bir faktördür.

Değiştirilebilir faktörler de vardır, bunlar; yeme alışkanlıkları, fiziksel aktivite azlığı, sosyo- ekonomik koşullar ve çevresel faktörlerdir. Yeme alışkanlıkları, ailede şekillenmekte ve çevrenin de etkisiyle kalıcı hale gelmektedir. Çevrenin etkisi derken, bunun en önemli şekli, kalorili ve yağlı yiyeceklere özendiren reklamlardır.

Çocukların da, reklamlardan en çok etkilenen kitle olduğu bilinmektedir. Günümüzde reklamlar, yakın çevre, okul ve arkadaş çevresi, fast food beslenmeye özendirici bir etkide bulunmaktadır.

Fast food beslenmenin yetişkinler kadar çocukları da tehdit ettiği belirtilirken, yiyeceklere lezzet vermesi için kullanılan, ketçap, mayonez gibi yüksek kalorili ek besinlerin, kızartmaların, cipslerin, çocukların beslenme programında yer almaması veya miktarlarının çok düşük tutulması gerektiği kaydediliyor.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile