Çocukların büyüme ve gelişmesindeki temel besin öğelerinden biri de proteindir. Çocuklarımıza mutlaka protein açısından zengin bir beslenme programı oluşturmalı ve uygulamalıyız.

Çocukların yeterli oranda protein alması, vücudun sağlıklı büyümesi ve gelişmesi, dokuların tamiri ve yeniden yapılanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Protein bakımından zengin, et ve süt ürünleri, bakliyatları, diğer besin grupları gibi soframızdan eksik etmemeliyiz. Evde, ailede sağlıklı bir beslenme alışkanlığı hüküm sürüyorsa, çocuk da bundan nasibini alacak, kendisi için gerekli tüm besin öğelerini gün içinde tüketecektir.

Yapılması gereken, çocuğu mümkün olduğu kadar hazır yiyeceklerden ve abur cuburdan uzak tutmak, sağlıklı beslenmenin önemini ona yaşayarak göstermektir.

Kırmızı et, tavuk eti, balık ve diğer su ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyve, bakliyat ve tüm tahıllar, bizim olduğu gibi, çocuğumuzun günlük beslenmesinde de öğünlere dengeli olarak dağıtılmalı ve tüketilmelidir.

Besinleri sevmesini, yemesini sağlamak için, güzel, renkli ve neşeli bir sunumla sofraya getirmeye özen gösterirsek, beslenme çantasını hazırlarken de buna dikkat edersek, çocuğumuzun proteini ve diğer besin öğelerini yeterli bir şekilde almasına yardımcı olmuş oluruz.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile