Kardeşler arasında kavga kaçınılmaz bir olaydır ve bu da çok normal bir durumdur. Buna rağmen ebeveynler çocuklarının kavgaları karşısında kendilerini sorumluluk altında hissederler. Kavgayı müdahale ederek, tekrar kardeşler arasında huzuru sağlamk isterler. Böylece kardeşler arasında sık sık ‘hakemlik rolü’nü üstlenirler.

Kim haklı ya da kevgayı kim başlattı? gibi sorular genelde iyi bir çözüm yolu değildir. Peki bu tür durumlar karşısında anne babalar ne yapmalı? Nasıl davranmalı?

Mümkün olduğu kadar kardeşler arasındaki kavgayı müdahale etmemeye çalışın (çocukların birbirine vurmaması koşuluyla). Daha da önemlisi ise çocuklarınız tarafından yönlendirilmemeye özen gösterin

.Bu durumda kardeşlerin tekrar uzlaşmaları için çözüm yolları arayın. Böylece çocuklarınız zamanla kendi aralarında anlaşmanın yolunu bulmayı öğrenecekler.

Büyük çocuğunuzu abla ya da ağabey olarak kücük kardeşine her zaman anlayış göstermesini ve sorumluluk taşıması gerektiğini söylemeyin. Unutmayın ki abla ya da ağabey rolündeki çocuğunuz da hala ilgi bekleyen küçük bir çocuktur. ‘Ağabeyini ya da ablanı örnek al! ‘ gibi sözcükleri kullanmamaya özen gösterin. Bu tür sözler kardeşler arasında kıskançlığa yol açar ve sonuç olarak çocuğunuzun davranışlarının olumlu yönde değişmesini katkı sağlamaz.

Çocuklarınızı kendi aralarında asla kıyaslamayın. Her çocuk özeldir bunu unutmayın...

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile