Çocuklar başarılı olamadıkları alanlarda nasıl desteklenmeli? Nasıl moral verilmelidir?

1- Çocuğun, yaş düzeyinden beklenen gelişimi göstermesi, zekası, dikkat ve konsantrasyon becerisi, nörolojik gelişimi, bedensel gelişimi ile yakından ilişkilidir. Çocuk, öğrenmesi beklenen zamanda ve düzeyde öğrenemiyor ise, bu durum, nörolog, psikiyatrist ve psikolog desteği gerektirir, yardım alınmalıdır.

2- Çocuğun akademik başarısı zayıfsa, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü, Zeka Engeli, Davranım Bozukluğu vb... gibi psikiyatrik bozuklukları veya aile ya da okuldan kaynaklanan birtakım sorunları olabilir, sorun belirlenip, çözüm bulunmalıdır.

3- Bu yetersizlikler, bu çocukların toplumda farklı ve başarısız algılanmalarına sebep olmakta , kişinin eğitimini, meslek hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.Dolayısıyla sosyal ilişkiler bozulmakta ve kendine güven azalmaktadır.Çocuğa destekleyici yaklaşım önem taşımaktadır.

4- Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların öğrenme süreçleri farklıdır.Erken dönemde teşhis edilip, gereken tedavi ve eğitim alınması gereklidir. Tanı koymada değerlendirmenin temel taşı psikometrik testlerdir.Çocuğun hangi alanda yetersizlik yaşadığı klinik ortamda birtakım test ve tetkiklerle belirlendikten sonra çocuğa özgün özel eğitim programı yapılarak, aile- öğretmen işbirliği ile tedavi yürütülmelidir.Tedavide tıbbi boyut ve özel eğitim önem taşımaktadır.

5- Aileler; derslerle ilgili alınan özel eğitimi destekleyici çalışmalar yapabilirler, çocuğun yetenekli olduğu alanları belirleyip, bu yönde sosyal etkinlik çalışmaları, uğraşı çalışmaları yapabilirler, çocuğun özgüveninin gelişmesi ve başarısı için olumlu motivasyonu kullanmalılar, her çocuk için geçerli olmakla birlikte , özel zaman geçirmeli ve aile içinde kaliteli iletişimi sağlamalılar…..

Aynur SAYIM Çocuk ve Ergen Psikoloğu Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

http://www.cocukvegenc.com

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile