İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Didem ÖNER ÖZDAŞ yaz sıcaklarının başlaması ve okulların kapanması ile birlikte tatil dönemine giren çocuklar için ebeveynlere uyarılarda bulundu. “Yaz geldi ve okullar kapandı.

Genel sağlığı önemli ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığının ilk adımı bebeklik döneminde başlıyor. Bebeklik döneminden itibaren diş sağlığına gereken önemin verilmesi, çocuğun hayatı boyunca sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip olması için gereklidir. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini anlatıyor.

Okulların kapanmasıyla çocuklar için tatil döneminin başlaması, yaz hastalıkları ve kazalarını da beraberinde getiriyor. Deniz, havuz, güneş, soğuk içecek tüketimi ve dışarıda geçirilen sürenin fazla olması gibi etkenler çocukları hasta edebilirken anne babaların birtakım önlemler alması gerekiyor.

Obezite, pek çok kronik metabolik hastalığın gelişmesi için önemli bir risk faktörü. Obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarının başında; kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, glikoz toleransında bozulma, tip2 diyabet (şeker hastalığı), hiperlipidemi, karaciğerde yağlanma, uyku bozuklukları, eklemlere aşırı yük binmesi ile oluşan ortopedik sorunlar, bazı kanser türleri geliyor. Obezite çocuklarda erken ergenlik gelişebilir, kıllanma ve adet düzensizlikleri gözlenebilir.

 Waternet’in Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, çocuklarda obezite ve su tüketimi gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Dünyada alerjik hastalıkların başında besin alerjileri geliyor. Her 13 çocuktan birinde besin alerjisi görülüyor. Besin alerjilerine bağlı olarak hayati tehlike oluşturan, aniden gelişen, bütün vücut fonksiyonlarını durduran “Anafilaksi”ye karşı anne babalar uyarılıyor.