Yaban Dünyanın en büyük online dil öğrenme platformu busuu, kolay yabancı dil öğrenmenin 10 Altın Kuralı konusunda ipuçları veriyor. Her gün 20 dakika çalışmak, yabancı dilde film izleyip radyo dinlemek ve interneti kullanmak dil öğrenmeyi hızlandırıyor...

Artık çocuklar için ikinci bir dil öğrenmek sanıldığı kadar geç yaşlarda başlamıyor. Anaokullarında, sosyal gruplarda İngilizce dersleri en az oyun dersleri kadar popüler oldu. Yetişkinler için kolay, hızlı ve doğru dil öğrenmeyi sağlayan Lingusta Metodu’nun kurucu ortağı İpek Özer Yılmaz, çocukların İngilizceyi sevmesi ve ileride iyi bir seviyede konuşabilmesi için pratik ve yaratıcı önerilerde bulundu.

 İstatistiklere göre her türlü elektronik haberleşmenin yüzde 75’i ile dünyadaki teknik ve bilimsel yayınların yüzde 95’i İngilizce yapılıyor. Bu da günümüzde İngilizcenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Peki Türklerin İngilizceyi öğrenirken yaşadıkları sıkıntılar neler? Wall Street Institute Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar’a göre pratik eksikliği ve klasik sınıf sistemi, İngilizce öğrenme sorununda en önemli iki etken.

Almanya Türk Dernekleri Federasyonu (ATÖF) ile Hessen Türk Öğretmen Derneği, (TÖDER) "Göçün 50. Yılında Göçmenlerin Anadili Sorunları Ve Çözüm Önerileri" konulu sempozyum düzenledi. Frankfurt yakınlarındaki Steinbach kasabasında yapılan sempozyumda, anadili Türkçe dersleri ve geleçeği ele alındı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hessen Türk Öğretmenleri Derneği (TÖDER) Başkanı Zeynel Fırat, 'Göçmenlerin anadili ağaç gibi budanıyor. Budanan ağaçlar meyve vermez. Toplumsal barışın, hoşgörünün birlikte yaşamanın yollarını aramalıyız“ dedi.

Uzmanlar, çocuklarda 0-5 yaş arası dönemde dil öğrenmenin önemine dikkat çekiyor. Beş yaşına kadar çok faal olan beyindeki nörofizyolojik mekanizma sayesinde, çocukların birden fazla dili kolaylıkla öğrenebileceğini belirten uzmanlar, yeni bilgileri almak için en verimli yaşların 3-6 yaş arası olduğunu vurguluyor. Ama dil öğrenmede en önemli unsur anadili yeterince kavramak ve bilmek. Ana dilini iyi bir şekilde öğrenen çocuklar, ikinci veya üçüncü bir dili daha kolay öğrenebiliyor. İşte çocukların yabancı dil öğrenmelerini sağlayacak ipuçları;

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, çocukların erken yaşta Almanca öğrenmeleri için desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Özkan, erken yaşta dil öğrenimi konusunda, çocukların dil seviyesinin tespitinin üç yaşında geldiklerinde yapılmasını veya farklı yöntemlerin geliştirilip geliştirilmeyeceğini incelediklerini kaydetti.