Almanya Türk Dernekleri Federasyonu (ATÖF) ile Hessen Türk Öğretmen Derneği, (TÖDER) "Göçün 50. Yılında Göçmenlerin Anadili Sorunları Ve Çözüm Önerileri" konulu sempozyum düzenledi. Frankfurt yakınlarındaki Steinbach kasabasında yapılan sempozyumda, anadili Türkçe dersleri ve geleçeği ele alındı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hessen Türk Öğretmenleri Derneği (TÖDER) Başkanı Zeynel Fırat, 'Göçmenlerin anadili ağaç gibi budanıyor. Budanan ağaçlar meyve vermez. Toplumsal barışın, hoşgörünün birlikte yaşamanın yollarını aramalıyız“ dedi.

Ev ödevlerini iyi yapmıyorlar

Sempozyuma katılan  Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Hessen Eyaleti‘nde  Türkçe’nin müfredattan çıkarılıp kurs konumuna getirilmesinin gelecek kuşakları zor durumda bırakacağını söyledi. Başkonsolos Saygılı, Türkçe mutlaka öğretilmeli. Türkiye’den gelen öğretmen sayısı 40’a çıkacak. Ancak taşıma suyu ile değirmenin dönmesi ne kadar sürer bilemiyorum. Göçmenlerin anadilleri öğrenme hakları var. Türkçe anadil derslerinin hak ettiği yere kavuşmasını istiyoruz. Türkçe dersleri konusunda velilerin bilgilendirilmesi büyük önem taşıyor. Türk veliler ve Alman dostlarımız ev ödevlerini iyi yapmıyor. Alman toplumu da konuya önem vermeli“ diye konuştu. Anadil derslerinin diğer dersleri olumlu katkısının bilimsel olarak kanıtlandığını kaydeden Frankfurt  Eğitim Ataşesi Ahmet Karemercan da „Önce Almanca öğrenin“ çağrılarının hüsranla sonuçlandığını dile getirdi.

Tipi: Karnede not olarak yansımalı

Hessen Yeşiller Milletvekili Mürvet Öztürk, Almanya’da Türkçe’nin müfredata alınarak İngilizce, Fransızca gibi yabancı dil olarak okutulması gerektiğinin altını çizdi. CDU Hessen Milletvekili İsmail Tipi ise, Almanya’da eşitliğin anadil derslerinin gerektiği değerin ve önemin verilmesinden  geçtiğini belirterek, “Türkçe bizim namusumuz, özümüz. Eğitimdeki haksızlığa karşı çıkalım. Türkçe bütün okullarda okutulmalı, karnede not olarak yansımalı“ diye konuştu.  Hessen SPD Yönetim Kurulu üyesi Turgut Yüksel de, anadil derslerinin şu an verildiği şekliyle çocuklara bir yarar sağlamadığını dile getirdi. Türkçe anadil derslerinin masaya yatırıldığı sempozyuma, Giessen Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Songül Rolffs, Pedagog Bilge Yörenç, Hessen Göçmen Çocuklar Eğitim Sorumlusu Berrin Nakipoğlu-Schimang, Giessen Üniversitesi’nden Prof. Ünal Abalı, Almanya Anadil Öğretmenliği (ATÖF) Başkanı Ahmet Özcan, GEW üyesi Adnan Yıldırım, Almanya Türk Toplumu adına Tayfun Çilingir ve Die Gaste Yayın Yönetmeni Zeynel Korkmaz da konuşmacı olarak katıldı.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile