Uzmanlar, çocuklarda 0-5 yaş arası dönemde dil öğrenmenin önemine dikkat çekiyor. Beş yaşına kadar çok faal olan beyindeki nörofizyolojik mekanizma sayesinde, çocukların birden fazla dili kolaylıkla öğrenebileceğini belirten uzmanlar, yeni bilgileri almak için en verimli yaşların 3-6 yaş arası olduğunu vurguluyor. Ama dil öğrenmede en önemli unsur anadili yeterince kavramak ve bilmek. Ana dilini iyi bir şekilde öğrenen çocuklar, ikinci veya üçüncü bir dili daha kolay öğrenebiliyor. İşte çocukların yabancı dil öğrenmelerini sağlayacak ipuçları;

* Oyun, dili öğrenmede en önemli araçlardan biri. Çocuklarla oynarken, sade bir dil kullanarak yabancı dil öğrenmede ilk adımı atabilirsiniz.

* Çocuklara öğretilmek istenen dilde masal ve hikaye okumak dilin öğrenilmesini kolaylaştırır. Altı yaşına kadar eğlendiren ve öğreten cd'lerden masal ve boyama kitaplarından, çocuk şarkıları ve çizgi filmlerden yararlanın.

* Çocuğunuz herhangi bir şeyle uğraşırken, ona yabancı dilde bir televizyon ya da müzik kanalı dinleterek kulak dolgunluğu yaratın.

* Çocuğunuza sevdiği oyuncakların, öğretmek istediğiniz yabancı dildeki karşılıklarını söyleyin. Bunu bir kelime öğrenme oyunu haline getirin.

* Öğretmek istediğiniz yabancı dili siz de biliyorsanız bu dildeki şarkıları ve tekerlemeleri çocuğunuzla beraber söylerken anlamlarını da açıklayın ve böylece ezberciliğe karşı önlem alın.

* Yabancı dili ya da dilleri, düzenli ve sürekli şekilde sunmayı ihmal etmeyin.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile