Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, çocukların erken yaşta Almanca öğrenmeleri için desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Özkan, erken yaşta dil öğrenimi konusunda, çocukların dil seviyesinin tespitinin üç yaşında geldiklerinde yapılmasını veya farklı yöntemlerin geliştirilip geliştirilmeyeceğini incelediklerini kaydetti.

Bakan Özkan, çocukların dil öğrenmeye açık oldukları dönemde desteklenmemesi durumunda önemli bir fırsatın kaçırılacağına işaret ederek, bu konuda verilen desteğin okula başlamadan bir yıl önce yapıldığını, her eyalette farklı uygulamalar olduğunu belirtti.

Aşağı Saksonya'da şu anda 4.5 yaşına giren çocukların Almanca testine tabi tutulduğunu ve yeterli düzeyde Almanca bilmeyen çocuklara özel destek verildiğini hatırlatan Aygül Özkan, eğitimde şans eşitliği yakalayan göçmen kökenli çocukların gelecekte güçlükle karşılaşmadan iş piyasasına atılma şansının da artacağına dikkat çekti.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile