Her anne baba çocuklarının eğitim hayatında başarılı olmasını ister. Bunun için de zaman zaman gerekli gereksiz devamı olarak ‘kızım ders çalış’, ‘oğlum biraz test çöz’ cümlelerini tanık oluruz.

Çocukların evde verimli olarak ders çalışabilmeleri için neler yapılmalı? Sakin, uygun ısı ve ışığa sahip, sade bir masada çalışmak önemlidir. Dikkati dağıtacak her tür obje ortadan kaldırılmalıdır.

Öncelikle çocuğun odası ve masası ders çalışmak için uygun olmalı. Dersş çalışılacağı zaman çocukların odasında dağınık halde oyuncaklar bulunmamalı. Oyuncaklar çocukların dikkatinin çok çabuk dağılmasını neden olabilir.

Masanın üzerinde ders çalışma araç ve gereçlerinin yanında gereksiz şeyler bulunmamasını dikkat etmeli.

Çocuklarınız ders çalışırken onları yalnız bırakmayın. Zaman zaman soracağınzı sorularla çocuğunuzun derse olan ilgisini ve bilgisini ölçebilirsiniz. bir ders ya da konu içinde ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir.

Her çocuğun zamanı çocukların hızına göre ayarlanmalıdır. Ders için ayrılan zamanı etkin ve verimli kullanmaları dikkat edilmeli.

Çocuklar uzun süre ders çakışmak zorunda kalıyorsa mutlaka kısa kısa da olsa aralar verilmeli.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile