LYS sona erdi ancak öğrencileri doğru tercihleri yapmak için zorlu bir süreç bekliyor. Uzmanlar uygun bir meslek seçiminin kişiye iş dünyasında kazandırdığı başarının hayatın diğer alanlarına da yansıyacağına dikkat çekiyor.

Bayrağını göster! Çok kültürlü meslek öğrencileri“ sloganıyla Dortmund´da bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilen göçmen gençler için meslek eğitim borsası, pek çok gence geleceğin kapılarını aralıyor. Almanya genelinde ilk kez dört yıl önce Dortmund´da hayata geçirilen Göçmen Gençler için Meslek Eğitim Fuarı, 13 Subat`ta göçmen kökenli gençlerle işverenleri Dortmund Dietrich-Keuning-Haus biraraya getirdi.

Almanya“daki Dortmund Trabzonlular Derneği ve Dortmund Girişim, Eğitim ve Çeşitlilik Derneği UBV tarafından düzenlenen „ Mesleğe Adım,Adım“ başlıklı bilgilendirme toplantısına Dortmund ve çevresinde yaşayan 120´nin üzerinde genç ve ebeveyn katıldı.

Almanya“nın Dortmund Belediyesi´nde organize edilen „Göçmen kökenliler için iş ve eğitim piyasası“ başlıklı sempozyumda, göçmenlerin meslek eğitimine katılımı konusunda yeni gelişmeler ele alındı.

Uyum ve meslek eğitimi alanında ciddi ilerlemelerin olduğunu kaydeden Kuzey Ren Vestfalya Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanlığı Çalışma ve Niteliklendirme Dairesi Başkanı Roland Matzdorf, meselelere kötümser biçimde yaklaşmayı doğru bulmadığını belirtti.

Almanya´da artan uzman personel açığına karşı mesleki gelişim seçeneğine dikkat çekmek amacıyla geliştirilen „Mesleki Gelişim Günü“ 21 Eylül 2012 Cuma günü dördüncü kez gerçekleştiriliyor. Aksiyon kapsamında tüm ülke çapında 100 binin üzerinde katılımcı çekmesi beklenen 1.000 dolayında etkinlik düzenlenecek. Mesleki gelişim alanında faal 16 çatı kuruluş ve işletmenin finansal ve içeriksel katkılarıyla gerçekleştirilen aksiyonun desteklçileri arasında Alman Halk Eğitim Merkezleri Birliği, Federal Politik Eğitim Merkezi, Alman Yetişkin Eğitimi Enstitüsü, Eğitim Birliği, TÜV Nord Eğitim gibi kuruluşlar yer alıyor.

Almanya´da 1 Nisan 2012´den itibaren yürürlüğe giren yabancı diplomaların tanınması yasasının uygulanmasını kolaylaştırmak için kurulan IHK FOSA, endüstri, ticaret, gastronomi ve hizmet sektörlerinde edinilen mesleki diplomaların eşdeğerliliğinin tek noktadan denetimini gerçekleştiriyor. Almanya çapında faal 77 Sanayi ve Ticaret Odası´nın katılımıyla Nürnberg kentinde hayata geçirilen kurum, elde edilmiş mesleki diplomanın uygunluk kriterlerini taşıması halinde resmi ve hukuki güvenceye sahip bir denklik belgesi tahsis ediyor.