Almanya“nın Dortmund Belediyesi´nde organize edilen „Göçmen kökenliler için iş ve eğitim piyasası“ başlıklı sempozyumda, göçmenlerin meslek eğitimine katılımı konusunda yeni gelişmeler ele alındı.

Uyum ve meslek eğitimi alanında ciddi ilerlemelerin olduğunu kaydeden Kuzey Ren Vestfalya Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanlığı Çalışma ve Niteliklendirme Dairesi Başkanı Roland Matzdorf, meselelere kötümser biçimde yaklaşmayı doğru bulmadığını belirtti.

Bilhassa evli bireylerin meslek eğitimi konusunda hassasiyetlerinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Roland Matzdorf, bakanlıklarının meslek eğitimi alanında sunduğu destekleri tanıttı. Matzdorf, ESTA Eğitim Kurumu tarafından hayata geçirilen FIBA projesi ile gençlerin yönlendirilmesi ve motive edilmesi hususlarında ciddi ilerlemeler sağlandığını belirtti.

"Kriterler Farklılaştırılmalı"

Göçmenlere yönelik projelerin konumuna ilişkin bir sunum yapan TAM Vakfı Uygulamalı Projeler Bölüm Başkanı Yunus Ulusoy, mesleki eğitim alanında faal kurum ve kuruluşlarca sunulan hizmetlerin göçmenlere ulaşma hususunda yaşadığı zorluklar nedeniyle, hedef gruplara yönelik projeler uygulanmasının zaruret teşkil ettiğini kaydetti. Genel nüfusta yüzde 19´luk paya sahip olan göçmenlerin oranının 25 yaş altındakiler arasında  yüzde 29´a, 10 yaş altında ise % 33´e yükseldiğini belirten Ulusoy, Almanya´nın geleceği konusunda göçmenleri hesaba katmamak gibi bir lüksünün olmadığını ifade etti. Kamu kuruluşları ve büyük işletmelerin meslek öğrencisi seçiminde okul notları gibi formal faktörleri gereğinden fazla önemsediğini ifade eden Ulusoy, göçmen gençlerin kazanılması adına işletmelerin sosyal sorumluluk alarak, başka türlü mesleki eğitime kabul şansı olmayan gençlere bir fırsat tanıması gerektiğini söyledi.

FIBA Projesi kapsamında elde edilen sonuçların sunumunu gerçekleştiren Proje Sorumlusu Cengiz Yıldırım, meslek eğitimi alanında velilere ve eğitim kuruluşlarına önemli sorumluluklar düştüğünü, sağlanacak destek ve teşviğin toplumsal yaşama olumlu yansımaları olacağını belirtti.

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile