„Uyum için mesleki gelişim“

Almanya´da yaşayan göçmenlerin iş piyasasına nitelikli işgücü olarak dahil edilmeleri tüm ekonomik yararlarının yanı sıra, ülke gündeminde önemli yer işgal eden uyum konusunda ilerleme kaydedilmesi açısından da büyük önem arz ediyor. Almanya´nın Giessen kentinde faaliyetlerini sürdüren İş ve Çevre Merkezi (ZAUG) ve Wetzlar merkezli Ekonomik Teşvik, Mesleki Eğitim ve İstihdam Topluluğu (GWAB) konuya dikkat çekmek maksadıyla „Mesleki Gelişim Yoluyla Uyum“ temalı bir toplantı gerçekleştiriyor.

28. Kasım 2011. Almanya´da gündeminde önemli yer işgal eden demografik dönüşüm, pek çok sektörde baş gösteren uzman personel ihtiyacıyla kendini gösteriyor. Nüfusun yaşlanması ve doğurganlık oranlarının düşmesi bağlamında ortaya çıkan demografik dönüşümün ülkenin refah seviyesi, üretim düzeyi ve sosyal devlet örgütlenmesi üzerinde olumsuz tesirler yaratmaması için, ülkede yaşayan ve görece genç bir nüfus yapısına sahip göçmenlerin kalifiye hale getirilmesi gerekiyor. Bu yönde gerçekleştirilen çalışmaların dolaylı ancak önemli bir getirisi ise, göçmenlerin göçmenlerin iş piyasasına katılımını kolaylaştırarak uyum sürecine katkıda bulunması.

Amaç iyi bir iş bulmak

Konuya dikkat çekmek ve göçmenleri sürdürülen çalışmalar hakkında bilgilendirmek amacıyla İş ve Çevre Merkezi (ZAUG) Ekonomik Teşvik, Mesleki Eğitim ve İstihdam Topluluğu (GWAB) tarafından gerçekleştirilen „Mesleki Gelişim Yoluyla Uyum“ başlıklı toplantı 7 Aralık 2011 Çarşamba günü ZAUG´un Giessen kentindeki merkez binasında (Kiesweg 31, 35396 Giessen) saat 10´dan itibaren gerçekleştirilecek. Giessen-Lahn-Dill Mesleki Gelişim Ağı Koordinatörü Nicole Brinkmann´ın (yandaki foto) „Mesleki Gelişim-Mesleki ve Toplumsal Uyum İçin Fırsat“ başlıklı sunumuyla başlayacak toplantıda ayrıca, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından „Perspektive Berufsabschluss“ programı kapsamında desteklenen bir başka proje olan „Göçmenlerle Birlikte Göçmenler için“ kapsamında elde edilen sonuçlar MOZAIK gGmbH Genel Müdürü Cemallettin Özer tarafından aktarılacak. Frankfurt Belediyesi Çok Kültürlülük Dairesi´den Ulrike Dimpl´ın „Mesleki Gelişim Destekleri“ temalı sunumunun ardından ise toplantının ağırlıklı temasını oluşturan „Sağlık ve Bakım alanında Mesleki Gelişim“ programları hakkında bilgiler sunulacak.

Olanaklar sunulacak

Çalışma yaşamına dahil olsun ya da olmasın belirli bir iş alanında eğitim almak veya mevcut birikimini diplomaya dönüştürmek isteyen yetişkin bireylere yönelik olarak gerçekleştirilen mesleki gelişim programları kişilerin özel konumlarına göre modifiye edilebiliyor. Bu programlara dahil olmanın katılımcılara iyi bir iş bulma ve işyerinde devamlılık anlamında önemli kazanımlar sağladığını kaydeden Giessen-Lahn-Dill Mesleki Gelişim Ağı Koordinatörü Nicole Brinkmann, göçmenleri etkinliğe katılarak, kendilerine sunulan olanaklara dair bilgi edinmeye çağırdı.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile