Yüksek öğretim kurumları için tercih süresi yarın sona eriyor ÖSYM, internetten yapılacak başvuruların 17 Temmuz saat 23.59’da sona ereceğini hatırlattı. Adaylar 30 tercih yapma hakkına sahip ancak tümünü doldurmak zorunda değil.

Bu yıl ilk öğrencilerinin tamamını %100, %75, %50 ve %25 oranlarında burs imkanı ile alacak olan MEF Üniversitesi, 1-17 Temmuz tarihleri arasında Maslak Kampüsü ve Beşiktaş İletişim Merkezi’nde Tercih Günleri düzenliyor.

Dört fakülte ve on iki bölüme toplam 520 öğrenci kabul edecek olan MEF Üniversitesi, Tercih Günleri boyunca aday öğrencilerle, uzman rehber öğretmenleri, akademisyenleri ve profesyonelleri bir araya getiriyor.

Her gün 9.00-18.00 saatleri arasında MEF Üniversitesi Maslak Kampüsü ile MEF Üniversitesi Beşiktaş İletişim Merkezi’nde devam edecek olan Tercih Günleri boyunca, aday öğrenciler uzman rehber öğretmenlerle yüz yüze görüşerek danışmanlık alabilecekler.

Söz konusu süre boyunca, MEF Üniversitesi’nin seçkin akademik kadrosu aday öğrencilere meslek seçimi ve üniversite hayatı hakkında bilgi verirken, uzman eğitim danışmanı Cihat Şener ise, aday öğrencilere MEF Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde danışmanlık yapacak.

Aday öğrenciler ayrıca, Arıkanlı Holding’in 29 şirketinin üst düzey yöneticilerine de profesyonel iş hayatı ile ilgili danışabilecekler. MEF Üniversitesi; Maslak Kampüsü’ne veya Beşiktaş İletişim Merkezi’ne gelemeyen aday öğrenciler için 0212 287 89 79 numaralı çağrı merkezinden ve www.mef.edu.tr adresinden online olarak rehber öğretmenlere ve Üniversite yetkililerine danışabilecekleri anında yardım hattı da oluşturdu.

Dileyen öğrenciler ise Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine tercih listesini mail atarak rehber öğretmenlerden yardım alabilecekler. Aday öğrenciler, kendilerine sunulan tüm iletişim olanakları dışında, tercih dönemi boyunca, öğrencisini merkez olarak alan ve ulaşılabilir yönetim anlayışı ile kurulan MEF Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Muhammed ŞAHİN’e direk cep telefonundan ulaşabilecekler.

Prof. Dr. Muhammed ŞAHİN, ‘‘Akademisyenliğin en güzel yanlarından biri karar aşamasındaki üniversite adaylarına yardımcı olabilmek. Rektör ile öğrencinin arasında hiçbir engel olmamalı. Tercih dönemi boyunca dileyen tüm aday öğrenciler ve aileleri beni doğrudan 0549 778 55 00 nolu kişisel telefonumdan arayabilirler. Bu önemli süreçte onlara her zaman destek ve yardımcı olmaya hazırım.’’ dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, açık öğretim ile mesleki açık öğretim liselerinde öğrenim görenlerin ikinci dönem sınav sonuçlarının, liselerin resmi internet sitelerinde yayımlandığı açıkladı.

2014 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayları belki de hayatlarının en kritik seçim heyecanı sarmış durumda. 7-17 Temmuz arasında gerçekleşecek tercih sürecinin ardından pek çok aday kariyer yolunda ilk adımlarını atmış olacak.

YGS için zaman azalırken beslenme uzmanları sınav öncesinde tüketilecek gıdalara dikkat çekiyor. Uzmanlara göre sınav gününde sabah kahvaltıda greyfurt, havuç, ceviz, ve bol su gibi gıdalar alınması gerekiyor. Basit şeker veya asitli ürünler kesinlikle alınmayacaklar listesinde bulunuyor.

 İki milyondan fazla öğrenci, pazar günü üniversiteye girişin ilk adımı olan YGS sınavında ter dökecek. Sınava birkaç gün kala olası mide rahatsızlıklarını engellemek, sınav stresini azaltıp konsantrasyonu artırmak için beslenme düzeni önemli. Uzmanların doğal ilaç olarak adlandırdığı tarçın konsantrasyonu artıyor, ceviz, fındık, balık ise stresi azaltıyor.