Erkeklerin cilt yapısı kadınlardan daha farklıdır Testesteron hormonu nedeniyle cilt daha kalın, daha yağlı, gözenekleri daha geniştir. Yağ salgısının fazla olması nedeniyle akne erkeklerde daha şiddetli ve daha uzun sürer. Bu nedenle erkek cildi özel bakım ister.

Tıraş köpükleri, tıraş jelleri gibi ürünlerde bol miktarda alkol, mentol, nane, potasyum, sodyum hidroksit, kafur gibi maddeler bulunur. Bunların tümü tahriş edici malzemelerdir. Örneğin tıraş köpüğü veya jellerin hassas ciltler için hazırlananları daha yumuşaktır. Bunların içinde parfüm, mentol, alkol, limon, portakal, greyfurt, okaliptüs, kafur ya da nane gibi tahriş edici maddeler bulunmaz. Bu tür ürünleri kullanmak, cildi hassas olan erkekler için daha uygun olur. after shave’lerin hemen hepsi serttir. Tümü yüksek oranda parfüm, alkol ve daha bir çok tahriş edici madde ile doludurlar. Zaten birçok erkek bunları parfüm niyetine kullanırlar. After shave olarak en uygun ürünler, cildi tahriş etmeyen alkolsüz toniklerdir. Bu tonikleri, tıraştan sonra güvenle kullanabilirsiniz. Parfüm kullanmak istiyorsanız onu da giysilerinize veya saçınıza sürebilirsiniz. Erkeklerin her gün tıraş olmaları, bir bakıma ciltlerindeki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağladığı için önemlidir. Hücre oluşumu ve cildin yenilenmesini canlandırır. Ancak yüzlerinin üst kısmındaki deri tabakası soyulmadığı için zamanla sertleşerek matlaşır. Bu nedenle yüzün alın, göz kenarları ve yanak üstü gibi tıraş olmayan bölgelerinde Meyve asitleri içeren ürünlerin kullanılması, cildin tazeliğini korur ve canlandırır.

Siyah noktaları ve sivilceleri olan erkekler için salisilik asit (BHA) içeren ürünler daha uygundur. Bu tür ürünler, tıraşlı cilt bölgelerinde bile rahatlıkla kullanılabilir. Bunlar cildi hafifçe soyarlar ve gözeneklerin açılmasını sağlarlar. Böylece siyah noktalar ve sivilceler iyileşir, cilt rahatlar, kızarıklıklar, şişkinlik ve tahrişler yok olur.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile