Bahar geldi ancak siz henüz dip köşe bahar temizliğini yapamadınız. Bugün yarın derken günlük işlerinizi de aksattınız. Eviniz dağınık. Ama sizden uzakta olan çok sevdiğiniz bir arkadaşınız fırsatı değerlendirerek sizi ziyarete gelmek istiyor ya da kayınvalideniz akşama sizde olacağını söyledi.

Eviniz dağınık olduğu için moralinizi hemen bozmayın. İhtiyacınız olan tek şey hızlı ev temizliği için bazı ipuçları. Kısa sürede nasıl evinizi toplar ve temizleyebilirsiniz işte işinize yarayacak bazı öneriler;

İlk önce önceliklerinizi belirleyin: Beklenmedik misafirler için gerçekten evi hızlı bir şekilde temizleyip çeki düzen vermek istiyorsanız önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Önce misafirinizin girebileceği alanların nereler olduğunu tespit edin ve temizliği oralardan başlayın. Unutmayın zamanınız fazla yok tüm evi istediğiniz gibi temizleyemeyeceksiniz.

Plan yapın: Misafirinizin gireceği odaları gözönünde tutarak kafanızda bir plan oluşturun. Bu planın en üst sırasındaki ile iş başlayın. Misafirinizin gireceği evin giriş kolidorunu toplayın askılığınızı düzeltin misafirin ceketleri için askılıkta yer açın. Giriş kolidorundan sonra, oturma odası ve tuvalet ile banyo temizliğini sıraya koyun.

Ortalıktaki eşyaları toparlayın: İlk önce giriş kolidorundaki, oturma odasındaki tüm dağınık eşyaları toparlayın. Mutfak tezgahı üzerindeki kullanmadığınız eşyaları ortadan kaldırın. Ayakkabıları ve terlikleri toparlayın, çöpleri atın. Kısaca ortada sizi rahatsız edecek bir şey bırakmayın.

Evi süpürün ve tozları alın: Elektrikli süpürgesi ile evi süpürün ve görünür tüm alanları toz bezi ile silin. Sildiğiniz bezi dikkat edin toz bırakmasın. Bu nedenle devamlı bezinizi temiz tutun ve toz alma işini her zaman yukarıdan aşağıya yapın.

Yerleri silin: Süpürdüğüüz ve tozlarını aldığınız odaların zeminini hızlıca silin.

Bonyo ve tuvalet temizliği: Lavabo, küvet ve tuvalet klozetini temizleyin. Nemli bir bezle iyice silin. Banyodaki aynayı ve rafları silmeyi unutmayın. En son olarak bonyo zeminini süpürüp silin.

Sıra mutfakta: Kısa sürede mutfağı toplamak gerekiyor. Bunun için önce açıktaki ve tezgah üzerindeki tüm yiyecekleri ortadan kaldırın. Bulaşıklarınız varsa makineye yerleştin ve çalıştırın. Daha sonra mutfağı elektrik süpürgesi ile süpürün. Temiz bez ile mutfak tezgahını, lavaboyu iyice silin.

Camlarınızı göz gezdirin: Pencerelerinizde lekeler varmı kontrol edin. Lekeli yerleri camsil ile hızlı bir şekilde silin ve oadaları havalandırın.

Evinizi temizlediniz şimdi bir demet çiçek bulabilirseniz harika olur. Çiçek almaya zamanınız yoksa bahçe veya balkonunuzda yetiştirdiğiniz çiçeklerden de bir demet hazırlayıp masanıza koyabilirsiniz.

Kısa sürede evinizi temizlediniz. Şimdi sıra rahat etmenizde. Eve gelen misafiriniz sizin hızlı bir şekilde evi temizlediğinizi ve yorulduğunuzu anlamasını istemiyorsanız kendinize biraz zaman ayırın ve dinlenin.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile