İşyerinde stres pek çok kişinin hem iş hem de özel hayatını etkilemektedir. Dalgalanan ekonomi, giderek azalan gelir düzeyi, şirket evlilikleri ya da ekonomik kriz nedeniyle toplu halde işten çıkarmalar veya bununla ilgili kaygılar, özellikle de çalışan kadınlar için iş ve özel hayat dengesini kurmada zorlanma gibi nedenler strese yol açabilmektedir.

Stresle baş etmek için siz neler yapabilirsiniz?

Öncelikle stresle ilişkili olduğunu düşündüğünüz yakınmalarınızı tanıyarak işe başlayabilirsiniz. İşte bunaldığınızda veya canınızı sıkan bir gelişme yaşadığınızda yukarıda sayılan belirtilerden bazıları ya da yazılı olmayan ama sizin stresle ilişkilendirdiğiniz başka yakınmalarınız ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda odağınızı başka bir şeye yöneltmek, örneğin yaptığınız işe bir süre ara vermek, kısa bir yürüyüş yapmak, mümkünse bir süreliğine bina dışında havayı soluyabileceğiniz bir yere çıkmak sizi stres kaynağından uzaklaştırabilir. Yararlanabileceğiniz bir diğer yöntem kendinize zaman ayırmaktır.

Düzenli egzersiz yapmaya başlar, diyetinize dikkat eder, alkol tüketiminiz fazlaysa buna bir sınırlama getirir ve uykularınızı düzene koyarsanız en azından işteki stresinizi özel yaşantınıza daha az yansıtırsınız. Bu uygulamaların bir diğer faydası da kendi bedeninizle ilgili daha fazla kontrol sahibi olmanızdır. İşyerinde kontrol sahibi olamamak sizi rahatsız ediyorsa hayatınızın başka bir alanında kişisel kontrolünüzü artırmak stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Stresle baş etmek için işyerinizde de yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır:

Zamanınızı iyi yönetmek, önceliklerinizi belirleyerek planlı çalışmak, aşırı iş yüklenmemek, işlerinizin bir kısmını delege ederek sorumluluğu paylaşmak, insan ilişkilerinde becerinizi geliştirerek işyerinizdeki arkadaşlarınızla oluşabilecek problemleri daha baştan çözmek sizi daha az stresli ve daha yetkin kılacaktır.

Varsa olumsuz bakış açınızı değiştirmeye gayret etmek, mükemmeliyetçiliğinizi törpülemek ve her şeyi kontrol edemeyeceğiniz baştan kabul etmek de işe yarayabilir.

Fikirlerini almak için stresle baş edebildiğini düşündüğünüz iş arkadaşlarınıza, içinde bulunduğunuz koşulları ve nedenlerini konuşmak ve çözüm konusunda desteğini almak için yöneticinize, konuyla ilgili kurumsal çözüm seçeneklerini konuşmak için şirketinizdeki İK bölümüne danışabilirsiniz.

Uzm. Dr. Dilek Tunalı Erişkin Psikiyatristi 

Yaşam Koçu www.cocukvegenc.com

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile