Great Place to Work® Enstitüsü’nün En İyi İşverenler 2014 listesine göre, çalışanlarının o şirkette olmaktan gurur duyabilecekleri kurum kültürleri yaratmış olan işletmeler başarıyı yakalıyor.

Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye’deki sonuçlara bakıldığında, çalışanlarda güven yaratmadaki en büyük rol gururdan geçiyor” diyor.

İncelemelerde en az olumlu yanıtı alan kavram ise ‘hakkaniyet’. 25 yıldır dünya çapında her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı analiz ederek, en iyi işverenleri belirleyen kurum kültürü uzmanları Great Place to Work® Enstitüsü, son 2 yıldır da Türkiye’nin En İyi İşverenlerini belirlemek için araştırmalar yürütüyor.

Son olarak 2014 yılında 60 şirket ve 10 bin çalışanın değerlendirilmesi sonucu Türkiye’nin En İyi 15 işvereni belirlendi. Araştırmayı yorumlayan Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Bir şirketin tüm İK uygulamalarını hem çalışan hem de yönetici perspektifinden incelediğimiz analizlerimizde objektif kriterlerden ziyade sübjektif hissiyatları, algıları ve güveni ölçümlüyoruz. Çalışanların perspektifinden algıları ve bulundukları işyeri kültürleri hakkındaki deneyimlerini ölçerken kullandığımız en önemli aracımız ise Trust Index© Çalışan Anketi. Bu ankette çalışanlara sorduğumuz 63 soru ile 5 temel boyutu ölçümlüyoruz: güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu.

Türkiye’deki sonuçlara bakıldığında, çalışanlarda güven yaratmadaki en önemli rollerden biri gurur kavramının. Diğer bir deyişle en iyi işverenler, çalışanlarının o şirkette olmaktan gurur duyabilecekleri kurum kültürleri yaratmış olanlar” dedi. En yüksek ‘gurur’, en düşük ‘hakkaniyet’ 2014 yılında gerçekleştirilen analizlere katılan 60 şirket içerisinden seçilen 15 en iyi işverenin çalışanları, yüzde 86 oranında yaptığı işten gurur duyduğunu belirtti. En az olumlu yanıtı alan kavram ise, yüzde 72 ile hakkaniyet oldu.

Gurur 86 Takım ruhu 85 Saygı 77 Güvenilirlik 76 Hakkaniyet 72 Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014 araştırmasında Great Place to Work felsefesinin 5 temel boyutuna göre olumlu yanıtların yüzdeleri 2014 araştırması sorular özelinde değerlendirildiğinde, ‘Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum’ şeklindeki sorunun yüzde 93 ile yine en yüksek olumlu yanıtı aldığı görülüyor.

En çok olumlu yanıt alınan diğer sorulardan bazıları ise yüzde 83 ile ‘Burada bana pozisyonuma bakılmaksızın, şirketin bir parçası gibi davranılır’ ve yüzde 80 ile ‘Biz burada kendimizi bir "aile" gibi hissediyoruz ve iyi bir ekip ruhumuz var’. Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum. 93 Burada bana pozisyonuma bakılmaksızın, şirketin bir parçası gibi davranılır.

83 Biz burada kendimizi bir "aile" gibi hissediyoruz ve iyi bir ekip ruhumuz var. 80 Çalışanlar işlerine severek gelir. 78 Yöneticiler şahsıma gerçek bir ilgi gösteriyor ve beni sadece iş gücü olarak görmüyor. 77 Duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir iş ortamı vardır. 76 Burada yeteneklerimi en iyi şekilde değerlendirebiliyorum. 75 Yöneticiler, iyi çalışmayı ve özel çabayı takdir etmektedir.

72 Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014 araştırmasında öne çıkan sorularda olumlu yanıtların yüzdeleri Çalışanlarında güven yaratabilen şirketler daha çok kazanıyor Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Güven ortamının sağlandığı ve kurum kültürünün çalışan odaklı biçimde geliştiği şirketlerde çalışanların kalitesi ve yetkinliği, ürün ve hizmetlerin kalitesi, inovasyon ve risk alma istekliliği daha yüksek.

Bu anlamda verimlilik sürekli artış gösteriyor. Öte yandan işe alım masrafları, işgücü dönüşüm masrafları, değişikliğe karşı direniş ve sağlık masrafları daha düşük. Bu bağlamda çalışanlarında güven yaratabilmiş işyerlerinin ekonomik performansı ve krizlere karşı dayanıklılığı daha yüksek oluyor. Güven, kazandırıyor” dedi.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile