Günümüzde evlenmek, evliliği sürdürmek, evli kalmak her geçen gün zorlaşıyor. Boşananların sayısı ise artıyor. İster erkek ister kadın tarafı olsun zor durumlarda artık eskisi gibi evliliğin sürdrülmesi için büyük özveride bulunmuyor.

Pek çok kişi ‚ ‚ip inceldiği yerden kopar‘ , ‚Ben kimsenin nazını çekemem, ‚Artık sinirlerim kaldırmıyor‘ gibi değişik geçimsizlik nedenleriyle boşanma yolunu seçiyor. İki farklı kişinin kurduğu evlilik kurumunu sürdürmek, devam ettirmek gerçekten özveri işi. Tabi ki evlilikte gün gelir kavga da olur. Ancak önemli olan o kavgadan sonrada da eşlerin birbirine sarılabilmesi olayı tatlıya bağlayabilmesidir.

Bakmayın siz öyle ‚biz hiç kavga etmiyoruz ‚ diyen çiftlere. İki farklı kişinin, her an herşeyi aynı şekilde düşünmesini ve istemesini beklemek imkansız. İnsan kendisini doğuran ve yıllarca büyüten annesiyle, babasıyla, kardeşiyle farklı şekilde düşünüyor, karar veriyor ve yeri geldiğinde birbirleriyle kavga bile ediyorlar. O nedenle karı kocanın kavga etmesi de çok normal.

Kavga etmekten korkulmamalı. Ancak kavgayı da uslubu ile yapmalı, bir taraf ateş olunca diğer taraf su olmayı bilmeli. Yani ateşe körükle gitmek yere, ortamın durulmasını beklememeli.

Eşlerin birbirine dilemeye bilmesi çok önemli. Birbirlerine dinlemesini bilmeyen eşler aynı anda konuşur, bağırıp çağırınca birbirlerini de anlamaları, ve karşı tarafa kendilerini anlatmaları imkansız olur. O nedenle eşler birbirlerine zaman ayırmalaı, günleri, işleri nasıl geçiyor dertleşmeli, sıkıntılarını paylaşmalı bu tür konuşmalar alışkanlık haline getirilmeli.

Kusursuz insan yoktur sözünü unutmadan herkes gibi eşlerin de kusur işleyebileceği göz önünde bulundurulmalı. Kusur işlenince de bu devamlı yüze vurulmamalı.

Eşlerin karşı tarafın ailesine gösterdiği saygı ve sevgi de çok önemli. Eşini seven bir kişi eşinin ailesine karşı da saygılı olur. Eşinin mutluluğu için ailesi ile saygı çerçevesinde ilişkisini devam ettirir. Saygı her zaman sevgiyi getirir.

Unutmayın herşeyde olduğu gibi evlillik kurumu da özen ve ilgi ve sevgi ister. Evinizde sevgi ve huzur eksik olmasın..

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile