Sağlıklı bir aile yaşantısı için sağlıklı karı-koca ilişkisi şart. Çocukların sağlıklı gelişmesi için gerekli olan sosyal yapı, anne ve babanın iyi anlaştığı ailede çok daha farklıdır.

Ancak iletişim kazaları bazen çok mutlu devam eden evliliklerde de kaçınılmazdır. Pek çok çift arasında görülen küskünlükler uzun sürdüğü zaman iletişim kopukluğu meydana gelir ve bunun sonucu eşler arasında soğukluk oluşur. Eşler araındaki sevgi yıpranır. Kavgaya neden olan sorunlar küskünlükte çözülmediği için daha büyük sorunlara neden olabilir.

Aynı ev içinde eşler arasındaki iletişimin kesilmesi çocukları da olumsuz etkiler ve çocukların da anne ve babasıyla iletşimini gelişiminini engeller. Eşler arasında zaman zama görüş ayrılıklarının olması ve birbirlerine kırılmaları gayet normaldir. Kırılan eşler bir süre konuşmak istemez bu gayet doğaldır. Ancak bu küskünlüğü ve suskunluğu fazla uzatmamak gerkir.

Bazı kişiler çok fazla alınganlık gösterir ve sık sık küser. Bu durumda sorun büyümesin diye devamlı eşinin gönlüne alan kişi de zamanla kendisinin haksızlığa uğradığını düşünür ve kendisine değersiz hisseder. Devamlı tekrarlayan küsmelerde gönül alma çalışmaları tek taraflı olduğu taktirde zamanla birikimlere neden olur ve bardağı taşıran büyük kavgalara neden olabilir. Eşler arasında küskünlük olunca neler yapılmalı?

Ne olursa olsun eşler arlarındaki iletişimi kesinlikle kesmemeli. Sabah tartıştığınız eşinizi iş yerinden arayın günün nasıl geçtiğini sorun. Bu sizden bir şey alıp götürmez aksine çok şey kazandırır.

Eşinizi dinleyerek anlamaya çalışın. Eşinizin iyi davranışlarını övmekten kaçınmayın. Eşinizin gönlüne alacak sözler söylemekten kaçınmayın. Kendi kendinize ben nerede yanlış yapıyorum diye sorun.

Eşinizle aranızda anlaşmazlığa yol açan hatalarınızı kabul edin. Unutmayın herkes hata yapar. Önemli olan hatayı görüp düzeltebilmektir.

Eşinizden beklentilerinizi hoş bir ortamda dile getirin. Maddi ve manevi ihtiyaçlarınızı açıklayın. Ufak sorunları konuşup halletmeye çalışın. Her sorunu büyütüp devleştirmeyin.

Sorunlarınızı ötelemeyin. Eşinizle aranızda sorun varsa uygun bir dille konuşup bu sorunun ortadan kalkması için gayret gösterin.

Sorunlarınızı bekletmeyin. Zaman zaman eşlerin fedakarlık yapması gerekebilir. Ancak bu fedakarlığı yapan devamlı aynı kişi olmamalı. Karşı taraftan beklediğiniz fedekarlığı sizin de göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile