Yapılan araştırmalar, hayatınızın parçası olan günlük alışkanlıklarınızın aslında üreme sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor. Üreme sağlığına zarar verebilecek maddeler ve alışkanlıkların belirlenmesi kısırlıktan korunabilmenin önemli basamaklarından biri.

 Ortopedik yaralanmalar listesinin ilk sırasında yer alan ayak bileği burkulmaları için Manuel Terapi öneriliyor. Özellikle de hamileler için... Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, ayak bileği burkulmasını önemseyenler için önemli bilgiler veriyor:

Tekrarlayan düşüklerde, ısrarla gebelik oluşmayan infertil çiftlerde lenfosit aşısının başarılı sonuçlar verdiği bildirildi. İşte lenfosit aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenler ve tedavinin ayrıntıları.

Ankara Sincan’da yaşayan çocuk sahibi olmak için 17 yıl boyunca yaşadığı ilde tedavi gören polikistik over hastası 38 yaşındaki ev hanımı Şükran Baykal, İstanbul’daki ilk tüp bebek denemesinde ikiz kız bebek sahibi oldu.

Yaş, gebelik için kesin bir engel değildir fakat yaş ilerledikçe düzenli cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebelik elde edilene dek geçen süre uzar. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, 25 yaşındaki bir kadın genellikle iki-üç ay içinde gebe kalabilirken, 35 yaşın üzerindeki normal kadınlarda bu süre altı aydan daha uzun sürebilir diyerek uyarıyor. 

Hamilelik döneminde doğru nefes ve esneklik anne bebek sağlığı için büyük önem taşıyor. Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, gebelik süresince yapılması önerilen Hamilelik Yogası programının faydalarını anlattı.