Almanya'nın Neuss kentinde bulunan Johannes von Gott adlı yaşlı bakım evinde temizlik işçisi olarak çalışan Ayşe D. adlı 37 yaşındaki Türk kadın, başörtüsü taktığı için işinden oldu.

Evine gelen mektupla işten çıkarıldığını öğrenen Ayşe D. avukatı Jan-Philipp Kraa aracılığıyla Mönchengladbach İş Mahkemesi'nde işyerine karşı dava açtı.

Avukatı aracılığıyla açıklama yapan Ayşe D., daha önce işyerinde müdürleri tarafından başörtüsünü çıkarması konusunda uyarıldığını, fakat bunu kabul etmediğini belirterek, “Şefim bana işyerinde türbanımı çıkarıp çıkaramayacağımı sordu. Ben olmaz deyince yöneticilerin beni bu şartlarda burada istemediklerini söyledi. 10 yıldır sorunsuz bir şekilde çalışıyordum. Haftanın altı günü zamanında iş yerimde oldum ve işimi de en iyi şekilde yaptım. Her zaman vaktinde işimde oldum ve bütün enerjimi işime verdim” diye konuştu.

Ayşe D.‘nin  avukatı Jan-Philipp Kraa, işyerinin, ''başörtüsü ile çalışabileceği uygun bir iş pozisyonu olmamasını işten çıkarma sebebi'' olarak gösterdiğini ifade etti.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile