İş görüşmelerinin amacına ulaşması ve istenilen işe girebilmek için belirli kriterlere uymak gerekiyor. Bir ülkede yabancıysanız özellikle de Türk iseniz, iş bulma konusunda  işiniz daha da zorlaşıyor. Almanya’daki Türkler‘de genel olarak, “Biz Türkler’i istemiyorlar, beni işe almayacaklar” diye bir kanı ve korku olduğunu açıklayan İnsan Kaynakları Şirketi Turkvita yöneticisi Dr. Ediz Bökli‚ böyle bir düşünceyle iş görüşmesine gitmemek gerektiği konusunda uyarıyor:

Özgüven duygusu

İş mülakatına giden kişide, öz güven duygusu çok önemli. İş görüşmesine giden kişi, kendi gibi doğal ve otantik olmalı. Bir iş görüşmesine ne kadar özgüvenle gidilirse, karşı tarafa da o oranda yansır.

İki kültür avantajı

Türk gençlerinin, sahip oldukları iki kültür avantajını artı olarak görüp, karşı tarafa onu bir artı olarak pazarlaması gerekiyor. “Ben zaten yabancıyım. Beni istemiyebilirler‘ düşüncesiyle gidilen iş görüşmelerinden hiç bir sonuç alınmaz.

Her şirkete özel başvuru

En büyük hatalardan biri de, her şirkete aynı iş başvurusunun yapılması. Bu kesinlikle olmamalı. Her şirket kendisinin özel olmasını, başvurunun kendi şirketi adına yapılmasını istiyor. Bu nedenle mümkünse CV’ler başvulan iş yerindeki yetkili kişilerin adına yapılmalı. Zaten profesyonel iyi şirketler, herkese yazılan bir CV ile karşılaştıklarında, bu kişi işe ve bize önem vermemiş, baştan savmış diye başvuruyu dikkate almıyor.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile