Almanya’da çalışan kadınlar, iş yerinde sütyen takmak zorunda. Alman Federal Yargıtayı (Bundesgerichtshof), işverenin, kadın çalışanlarına sütyen, büstiyer ve fanila gibi iç çamaşırı giyme konusunda mecburiyet getirebileceğine karar verdi.

Alman basınında çıkan haberlere göre, Köln/Bonn Havaalanı’ndaki bir güvenlik şirketinin, çalışanları için iç çamaşır giyilmesi, tırnakların ve saçların boyanması gibi bazı konularda yönetmelik getirmesi üzerine işçi temsilcileri olayı mahkemeye taşıdı.
Karlsruhe kentindeki Federal Yargıtay, iş elbiselerinin hızlı bir şekilde yıprandığı gerekçesi ile işverenlerin, kadın çalışanlarının iç çamaşır giymesini ve bu iç çamaşırlarının dikkati çekmemesi için beyaz ya da ten renginde olmasını da isteyebileceğine karar verdi.
Mahkeme, işverenlerin, kadın çalışanların tırnaklarını, erkeklerin de saçlarını boyamasına ya da peruk takmasına ise, kişisel özgürlükleri kısıtlayacağı gerekçesi ile karışamayacağı yönünde karar aldı.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile