Menopoz genelde 40 yaş üzerinde görülen, sıcak basmalarından kemik erimesine kadar kadınlarda çeşitli sorunlar çıkaran bir dönem. Bu dönemde vücutta neler oluyor, bu dönemi daha rahat atlatmak mümkün mü, menopoza neler iyi gelir, ayrıntılar haberimizde.

Erken menopoz kadınların korkulu rüyası. Uzmanlar genel olarak 35 yaşından önce girilen menopozları erken menopoz olarak tanımlanmaktadır. 35 yaşından önce menopoza giren yakın akrabalarınız varsa, sizler de risk grubu içinde yer alıyorsunuz demektir.

 Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigaradan uzak durma, doktor kontrollerini zamanında yaptırma ve önerilen tedavi yöntemleri ile menopozun olumsuz etkilerine karşı durabilirsiniz. Uzun ve zorlu bir süreç olarak görülmesine rağmen kadın hayatında doğal bir geçiş dönemidir menopoz.

 Menopoz nedir?

Ergenlikte 300 - 400 bin yumurta taslağı içeren yumurtalık, 40’lı yaşların başına kadar 300 civarında olgun yumurta üretip gebelik oluşumunda kullanılmasını sağlar. Diğer binlerce yumurta taslağı olgunlaşanlara destek görevinde bulunurlar.

 Uzmanlar light süt içerek daha sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmenin mümkün olduğunu belirtiyor. Menopoz döneminin kadınlarda kalsiyum ihtiyacının arttığı ve vücudun kilo almaya en yatkın olduğu dönem olduğunu belirten uzmanlar, gerekli tüm mineral ihtiyacının light süt ile giderilebileceğini vurguladı. Genellikle 45-50’li yaşlarda oluşan menopoz dönemi, sağlıklı beslenme yöntemleriyle kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor.

Bir kadının hayatında en önemli dönüm noktalarından olan menopoz birçok endişeyi de beraberinde getiriyor. Kadın hayatının doğal evrelerinden biri olarak düşünülmesi gereken menopozun, tedavisi mümkün olmayan sorunların yaşandığı, yaşlanmanın başlangıcı olarak görülmesi bu süreci zorlaştırıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Zeki Salar menopoz döneminde olan kadınların bedensel ve ruhsal sağlığının nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi verdi.