Erken menopoz kadınların korkulu rüyası. Uzmanlar genel olarak 35 yaşından önce girilen menopozları erken menopoz olarak tanımlanmaktadır. 35 yaşından önce menopoza giren yakın akrabalarınız varsa, sizler de risk grubu içinde yer alıyorsunuz demektir.

Erken menopoz, evlilik yaşının yükselmesi nedeniyle çocuk sahibi olmak isteyen kadınların korkulu rüyası haline gelmiş olan bir hastalık türüdür. Genel olarak genetik faktörlere dayandırılsa da beslenme ve çevresel koşullarda matabolik faaliyetleri etkilediğinden dolayı her bayanın erken menopoza girme riski bulunmaktadır. Ailenizde ve yakın akrabalarınızda erken menopoza giren kişi sayısı bir hayli fazla ise sizinde menopoza erken bir yaşta girmeniz yüksek ihtimallidir.

Kadınlarda bulunan yumurta hücrelerinin kısa süre içerisinde tüketilmesi bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sizlerinde bildiği gibi bayanlarda 2 adet X kromozomu bulunmaktadır. Bazı durumlarda 1 kromozom yok olur ya da doğuştan var olmaz. Bu tip bireylerde de erken menopoz kaçınılmaz durumlardan birisidir.

sechaber.com

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile