Diş hekimliğinde büyük gelişme yaşanıyor. Kaybedilen dişlerin yerine getirilmesine olanak sağlayacak kök hücre yöntemi ile yakın gelecekte diş tedavisi ile ilgili dolgu, kanal tedavisi ve minör cerrahinin sonlandırılması bekleniyor.

Hastalar tarafından ucuz olduğu için piyasada satılan diş beyazlatıcı ürünlerin ya da ev ortamında kullanılan beyazlatıcı jellerin diş çekilmelerine, kalıcı diş hassasiyetlerine, dişlerin dış yüzeylerinin bozulmasına ve mine çatlaklıklarına neden olduğuna değinen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, diş beyazlatma işleminin mutlaka hekim kontrolünde yapılması gerektiğini vurguladı.

Küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilen implantlar, gerçek bir diş kökünün yerini alıyor, eksik dişleri tamamlıyor.

Modern çağın en yaygın hastalıklarından biri Bruksizmdir, toplumun yüzde 70’ini etkiliyor. Halk arasında diş gıcırdatma ve sıkma olarak bilinen hastalık, çoğunlukla stres ve huzursuzluktan kaynaklanırken 2 yaşından 70 yaşına kadar herkesi etkileyebiliyor.

Şekli bozuk veya çarpık dişler kişide büyük sıkıntı yaratır; rahatça konuşmayı, gülmeyi engeller. Oysa bu sorun artık her yaşta ve kolayca çözülebiliyor. Günümüzde her yaştan bireyin ortodonti tedavisi görerek düzgün ve sağlıklı dişlere kavuşabileceğini belirten Hospitadent Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. İlke Elgün, “ Ancak unutulmaması gerekir ki alt veya üst çene darlığı ya da genişliği olan durumların ihmal edilmesi ilerki yaşlarda cerrahi müdahaleyi gerektirebilir. Bu nedenle ortodontik tedaviye geç kalınmadan başlanmalıdır” dedi.

Diş Apsesini sakın hafife almayın! Diş kaynaklı apselerin kötü ağız ve diş bakımı, diş eti hastaları ve ilerlemiş çürük sebebiyle oluşabileceğini belirten Hospitadent Diş Hastanesi’nden Dt. Çağrı Altuntaş, ”Diş hekimine gitmeye gerek görmediğimiz ve önemsemediğimiz apseli dişten üreyen ve tüm vücudumuza hızlıca yayılan bakterilerin bağışıklık sistemimizi zayıflatarak genel vucut sağlığımızı etkiyeceğinin ve birçok hastalığa neden olabileceğinin altını çizdi.