Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, meme kanseri cerrahisinde uyguladıkları yeni bir yöntemle hastaların memelerinin tamamını kaybetmelerini önlediklerini belirtiyor.

Beş yıldır, meme derisini ve başını koruyarak yapılan ameliyatları bugüne kadar 50 civarında hastaya uygulandığını belirten Prof. Dr. Gökçe, yöntemi şöyle anlatıyor:

Meme kanseri tanısı konmuş hastalarda eski yöntemlerde memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin tamamı alınıp geriye çizgi şeklinde bir meme boşluğu bırakılıyor. Bir kadın için memesini kaybetmek kolunu kaybetmek kadar travmatik bir durum. Bizim hastane olarak beş yıldır başarıyla uyguladığımız yöntemde ise meme derisi tamamen korunup memenin iç kısmından meme dokusu çıkarılıyor ve geriye sağlam deri bırakılıyor. Hatta çoğu hastamızda, meme başını da korumak mümkün oluyor. Koruyamasak dahi daha sonra plastik cerrahi ile diğer meme ucundan faydalanarak yeni bir meme ucu yapabiliyoruz.”

Daha dik ve güzel meme

Bu ameliyatlarda memenin iç kısmında yaptığımız işlem eski yöntemlerden farksız. Eski yöntemlerde olduğu gibi bu yeni yöntemde de meme dokusunu ve koltuk altı lenf bezlerini alıyoruz. Farklı olan bundan sonrası. Bu işlemden sonra plastik cerrah ameliyata girip oraya bir protez koyarak öncekinden daha dik ve güzel bir meme yapıyor. Hatta diğer memeyi de uygun biçimde düzelterek, hastamızın ameliyattan iki memesi de daha güzel görünen bir kadın olarak ve meme kanserinden kurtulmuş şekilde çıkmasını sağlıyoruz.

Bu yöntemde genelde meme derisinde tümör kalacağı düşünülüyor, ama yöntemin dünyada 10-12 yıllık ve büyük hasta guruplarını içeren sonuçları var. Biz de yöntemi hastanemizde beş yıldır uyguluyoruz. Bu zaman aralığı, yöntemin geçerliliğini kabul etmek için yeterli bir süredir. Meme kanseri ameliyatlarında memenin tamamını alarak kadınları sakat bırakmaya gerek yok. Çünkü meme kadın için estetik ve psikolojik olarak oldukça önemli bir organ. Ancak söz konusu yöntem sadece erken teşhis edilen kanser vakalarında kullanılabiliyor. İleri seviyede kanser hastalarımızda ne yazık ki memenin tamamını alıyoruz.

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile