Güneşin zararlı etkileri herkes tarafından biliniyor ve cildi bu zararlı etkilerden yaz – kış korumak gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Doktor Figen Akın, güneşe çıkmadan 30 dakika önce mutlaka hem UVB hem de UVA’dan koruyan ürünler kullanılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yaz aylarında, havaların ısınmasıyla birlikte gıdaların üreticiden tüketiciye ulaştırılmasında ve gıdaların saklanmasında yaşanan iklimsel aksaklıklar, mikroplarla kontamine olmuş gıda ve suların ağız yolu ile daha fazla alınması, daha fazla klima kullanımı, farklı bölgelere yapılan seyahatler, havuz, deniz, piknik gibi değişik aktiviteler nedeni ile bazı bulaşıcı hastalıklar daha fazla görülür.

Ramazan ayında vücudumuzun alıştığı tempodan farklılaşması üzerine dengesiz bir beslenme de eklenince; yorgunluk, unutkanlık, dikkatsizlik, dalgınlık, kabızlık gibi olumsuz sonuçlar gözleniyor. Bütün bunların yanı sıra en çok duyulan şikayetlerden biri ise kilo alımı.

Baş ağrısı tedavisinde ilaçlar büyük yer kaplıyor. Migren gibi yıllar süren kronik bir rahatsızlıkta uzun süreli ilaç kullanımı vücutta özellikle karaciğerde ciddi yan etkilere neden oluyor. Uzmanlar, bu yüzden baş ağrısı tedavisinde alternatif, özellikle de doğal yolların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.

Sabahları ya da aktivite başlangıcında kasık bölgenizde katılık ve ağrı varsa bu yazıyı okumalısınız. Sağlıklı yaşam, egzersiz ve sporun önemi her geçen gün vurgulandıkça spor salonlarına ve spor aletlerine olan ilgi de o kadar artıyor.

Yüzde yaygın kızarıklık şikayetinin en sık nedenlerinden biri olan Rozasea (Gül hastalığı); sıklıkla açık renk deri tipine sahip bireylerde görülen bir hastalıktır. Rozasea hastalığının, kadınları erkeklere oranla daha fazla etkilemekte olduğu gözlemlenirken, erkeklerde ise genellikle daha şiddetli seyrettiği tespit edilmiştir. Hastalığın en sık görüldüğü dönemler ise 40-50 yaş arası olup 20 yaşın altındaki kişilerde çok nadir görülür.