Günümüzde hızla artmakta olan kalp ve damar hastalıklarından korunmak için sigara içmemeye, sağlıklı beslenmeye, kilo kontrolüne, düzenli egzersiz yapmaya ve aşırı stresten uzak durmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kalbin en büyük düşmanı stres, sağlıksız beslenme ve kolesterol… Bu unsurlara dikkat edilmediği takdirde kalp kaslarını besleyen damarların tıkanmasıyla kalp kasları canlılığını yitiriyor ve kaçınılmaz sonuç kalp krizi meydana geliyor…

Bu durum her zaman birden bire ortaya çıkmıyor, vücudumuzun bize verdiği sinyallerin kalp krizi konusunda önemli uyarılarda bulunduğunu söyleyen Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz, kalp krizi konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Kalp hastalıklarından korunmak için doğru beslenme, hareketli bir yaşam, sigara içmemek ve mutlu bir özel yaşantı hayati önem taşıyor. Kalbimizin sağlığı için almamız gereken önlemler, uymamız gereken kurallar nelerdir?

Ritim bozukluğu nedir, biliyor musunuz? Kalbin normalden hızlı ya da yavaş çalışması olan ritim bozukluğu; tedavi edilmezse kişide panik atak, ölüm korkusu, depresyon gibi problemlerin yanı sıra ani ölümlere de yol açabiliyor.

Kalp hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri koroner damarlardaki tıkanıklıklar. Koroner damar tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılan eriyen stent ve koroner bypass yöntemlerinin avantajları ve dezavantajlarını bilmek gerekiyor.

Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, kalpteki tıkalı damara son yıllarda uygulan, Eriyen stentler hakkında bilgi verdi.