Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, kalpteki tıkalı damara son yıllarda uygulan, Eriyen stentler hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu “Kalp krizinde teknolojik olarak ileri bir noktadayız. Enfarktüs hastalara doğru zamanda müdahale edildiğinde ileri tekniklerle pıhtı yok edilebiliyor. Çok damar hastaları artık çaresiz değil. Bu hastalara ileri görüntüleme yöntemleri kullanılarak, tedavinin mükemmelleştirilmesi sağlanıyor. Eskiden ameliyatla tedavi olan hastalar artık stentle tedavi ediliyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarda eriyen stent konusunda olumlu sonuçlar elde ediliyor. Dolayısıyla eriyen stentler, tıkalı kalp damarını açmak konusunda. Klasik stentlere göre gelecek vaat ediyor”dedi.

Toplumun %2 sinde kalp ritm bozukluğu var Halk toplantısında, toplumun %2’sinde atrial fibrilasyon ritim bozukluğu olduğuna dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz, “Bu ritim bozukluğu için yüksek bir oran. Ritm bozukluğu genelde sessiz oluyor, farkına varılmayabiliyor ve ileri yaşlarda görülüyor.

İnmelerin, felçlerin en sık sebeplerinden biri sessizce gelen kalp ritim bozuklukları. Eğer bu durum önceden fark edilirse kan sulandırıcı ilaçlar ile inme riski azaltılabiliyor. Kalp ritim bozukluğunun anlaşılması için de yılda bir kardiyoloji kontrolü gerekli” dedi. Kalbe kasık bölgesinden girilerek, ameliyatsız aort kapağı değişimi mümkün Türk toplumunda, sıklıkla görülen kronik hastalıkların başında kalp rahatsızlıkları geliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yelda Tayyareci, günümüzde kalp kapak değişimlerinin artık ameliyatsız olarak değiştirilebileceğine dikkat çekiyor.

Doç. Dr. Yelda Tayyareci, “Kalp kapak değişimi, eskiden sadece cerrahi yöntemlerle yapılıyordu. Ancak günümüzde artık anjiyografiye benzer şekilde kateter yoluyla da ameliyatsız, kesi olmadan kapak değişikliği yapılabiliyor. Kasık bölgesinden girilerek kateter yardımıyla balon kapak sistemiyle aort kapağının ameliyatsız olarak yerleştirilmesi artık mümkün. Özellikle ileri yaşlardaki ameliyat için yüksek riskte olan hastalarda bu yöntem güvenli şekilde kullanılıyor” dedi. Robotik baypas yöntemi ile hasta günlük hayata çok daha çabuk dönebiliyor Son yıllarda yapılan baypas ameliyatlarında ise artık robotik baypas seçeneği çok önemli bir yer tutuyor.

Liv Hospital Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Ahmet Özkara ve Op. Dr. Cenk İndelen, robotik baypas vakalarının, klasik baypasa göre, daha kısa sürede sağlına kavuştuğuna dikkat çekiyor. Doç. Dr. Ahmet Özkara “Kalbin üzerideki en önemli damar olan göğüs atar damarını kullanarak robotik bypass yapılıyor. Klasik bypass ameliyatındaki gibi göğüs bölgesi açılmadan ve kalbi durdurulmadan gerçekleştirdiğimiz için hasta konforu çok yüksek. Hasta çok daha erken normal yaşantısına dönüyor ve daha hızlı iyileşiyor. Bu teknoloji son yıllarda ciddi anlamda artış gösterdi. Yine aort kapak tamirlerinde de son yıllarda, yeni cerrahi tetkiklerle birlikte başarılı sonuçlar alınıyor. Aort kapak tamirlerinde protez koymadan kapağın kendi dokusunu koruyarak başarılı sonuçlar alınıyor. Hastaya daha az ilaç vererek birçok risk bertaraf ediliyor” dedi.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile