Kalp hastalıklarından korunmak için doğru beslenme, hareketli bir yaşam, sigara içmemek ve mutlu bir özel yaşantı hayati önem taşıyor. Kalbimizin sağlığı için almamız gereken önlemler, uymamız gereken kurallar nelerdir?

Günde mutlaka yarım kilo sebze meyve tüketilmesi önemli. Çünkü sebze ve meyveler vücuttaki kötü yağlarla mücadelede ederek, kilo vermeyi de sağlıyor.

-Katı yağ yerine zeytinyağı tercih etmeliyiz. Zeytinyağı vücuttaki iyi kolesterolü artırıyor, kötü kolesterolü azaltıyor.

-Günde bir fincan Türk kahvesi kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Ancak türk kahvesi tansiyonu yükseltebildiği için, yüksek tansiyon hastalarının birden fazla içmemesi gerekiyor.

-Kalp hastalıklarında stres en önemli faktörlerden birini oluşturuyor. Stres, yanlış beslenmeyi de tetikliyor. Yoga, meditasyon, hafta sonları yapılan doğa yürüyüşleri hem stresi azaltmak için hem de kalp açısından fayda sağlıyor.

-Günlük hayatta yaşanılan duygu ve olaylar kalbi etkiliyor. Evlilik de bunlardan bir tanesi. Mutlu ve huzurlu bir evliliği olan kişilerin, kalp krizi geçirme oranları bekarlara göre daha düşük ve yaşam süreleri daha uzun. Bu yüzden kalp sağlığımız için sevdiklerimizle bol bol, neşeli ve kaliteli zaman geçirmeliyiz.

-Bitter yani siyah çikolata yiyelim. Yapılan araştırmalara göre yoğun kakao içeren siyah çikolata yedikten sonra özellikle bacak damarlarında daralma ve tıkanma olan hastaların daha uzun mesafe yürüyebildikleri ve ağrılarını azaldığını gösteriyor.

-Mümkün olduğunca az tuz tüketmeliyiz. Mesela salatalara tuz yerine bol bol limon ve baharatlar ekleyebiliriz.

-Her gün düzenli olarak yarım saat doğa yürüyüşü yapmalıyız. Asansör yerine merdiven kullanmalı ve spor yapmalıyız.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile