Dik ve düzgün duruşa sahip kişilerin kendinden emin oldukları, özgüvenlerinin daha fazla olduğu ortaya çıktı. Askerliğini yapanlar bilir. Acemi birliğinde verilen eğitimlerden biri de dik durma eğitimidir. Meğer bunun tıpta da bir karşılığı varmış. Duruşumuz çevremizdeki insanlara ruh halimiz ve alışkanlıklarımız hakkında bilgi veriyor.

Uzman Hipnoterapist ve Psikolog Gani Eser algılarımızdaki farklılığın nedenlerini ve yaşamımıza etkilerini anlattı: Her olay ve her nesne kişinin algısına göre farklı bir anlam taşır. Aynı olay birimize trajik gelirken bir başkası için komik olabilir. Birinin tonla para verip aldığına başkası dokunmak bile istemeyebilir. Yaşam tek bir akışa sahip görünse de yaşayanlar kadar çoğuldur aslında her döngü.

Günlük hayatın önemli bir parçası olan çatışmalar yönetilebilir mi, çatışmayı kontrol altına alıp, yapıcı bir etki bırakmasını sağlayabilir miyiz. Neden çatışıyoruz? Bu sene sektöründeki 30. Yılını kutlayan DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü düzenleyeceği “Çatışma Yönetimi” eğitimi ile bu sorulara yanıt vermeyi hedefliyor.

1. Sağlıklı beslenin.

2. Egzersiz yapın.

3. Karından nefes almayı öğrenin ve uygulayın. Doğru nefes, ruhsal ve fiziksel sağlık için çok önemlidir.

4. Ruhsal ve fiziksel sağlığınıza özen gösterin, rahatsızlıklarınızı göz ardı etmeyin, kontrole gidin, tedavi olun.

5. Pozitif düşünün.

Reklamlarla hipnoz yapıyorlar. Billboardlar ya da mağaza camlarındaki yazılar ve resimler tarafından adeta bombardımana uğramadan bir caddede yürümek neredeyse imkansız. Cebimizdeki akıllı telefonlara yağan iletiler, internette dolaşırken sürekli açılan, sayfanın sağından solundan, altından, üstünden akıp duran reklamlar da cabası.

Uzmanlar, son yıllarda sıkça karşılaşılan ancak zor teşhis edilen çölyak hastalığının bilinçaltındaki nedenlerle tetiklendiğini belirtiyor.