Ev hanımları mutfakta yemek yapmakla ilgili herşeyi bildiklerini düşünürler, ama herkesin bilmediği, öğrenirse çok işine yarayacak şeyler vardır. İşte size mutfakta işinizi çok kolaylaştıracak püf noktaları.

Süt kaynarken içine bir parça tuz atarsanız, kaymak tutmasını önlemiş olursunuz. Sütün taşmasını önlemek için sütü kaynatacağınız tencerenin ağız kısmına sıvı yağ sürmelisiniz, böylece sütünüz taşmaz. 

Patatesleri kızartmadan önce süt dolu bir kabın içinde biraz bekletip kuruladıktan sonra tavaya atarsanız, daha az yağ çekeceklerdir.

Karnabahar, lahana, soğan gibi keskin ve ağır kokulu yiyecekler pişirilirken tencere kapağını aralık tutarsanız, kokunun azalmasını sağlarsınız.

Yeşil sebzelerin rengini korumak ve sofranızda taze ve iştah açıcı görünmelerini sağlamak için, tencerenin kapağı aralık tutularak buharın çıkması sağlanmalı veya tencerenin kapağı ara sıra açılarak pişirilmelidir.

Bayatlamış ekmeklerinizi çöpe atmamak ve kullanmak için, dilim dilim yapıp aralarına sarımsaklı tereyağı sürüp folyoya sarıp, yüksek ısıda fırında pişirin. çok lezzetli olacaklardır.  

Yumurta haşlarken suyun ve yumurtanın üstüne serpeceğiniz bir tutam tuz, yumurtaların çatlamamasını sağlayacaktır.-Yumurtanın akı ve sarışının birbirine karışmaması için buzdolabından çıkarır çıkarmaz kırmalısınız.

Evinizdeki yemek kokularından kurtulmak için, bir cezveye bir çay fincanı su ve bir çorba kaşığı sirke koyup, birkaç dakika kaynatın.

Pastaların üstüne koyduğunuz muz, elma, armut gibi meyvelerin kararmaması için, meyveleri limonlu suya batırıp kullanın. dilim meyveleriniz taz taze görünecektir.

Patates haşlarken pişirme suyuna bir kaşık sirke eklerseniz, hem rengi sapsarı kalır, hem de daha lezzetli olur. Havuç haşlarken daima kaynar suya atmalısınız, pistikten sonra hemen soğuk suya tutarsanız, rengini korur, sararmaz veya kararmaz. Karnıbahar haşlarken içine iki dilim ekmek atarsanız, o ağır kokusundan kurtulursunuz.

Haşladığınız bütün sebzelere biraz karbonat ilave ederseniz, pişme süresini kısaltırsınız. Sebzelerin tuzunu asla pişirirken koymayın, yoksa sertleştirir. Tuzu, en son anda ekleyin. Sebzeler kimi zaman çok bekletmekten burusurlar, böyle bir durumda, içine sirke ve şeker attığınız suda bekletirseniz, tazeliklerine tekrar kavuşurlar.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile