Yemeklere tat veren tuzu ev işlerinde ve daha bir çok değişik yerlerde kullanabilirsiniz. Kimileri için eski tip uygulama olarak değierlendirilse de tuz ev işlerinde oldukça kullanışlıdır.

Paslı ve yıpranmış demir tavalarınızı tuzla pırıl pırıl edin: Paslı tavaları temizlemek çok zor gibi görünse de yöntemini bilince aslında hiç de zor olmadığını görürsünüz. Paslı tavanızı ocakta biraz ısıtın daha sonra kağıt yardımı ile tuzla iyice ovalayın. Tuzla tertemiz olan tavanızın başka kızartmalarda da çok daha çabuk yanmayacağını görürsünüz.

Boğaz iltihabına karşı tuz; Boğaz iltihaplarına karşı tuz, büyükannelerimizin ecza dolaplarında yer alanların başında gelir. Tuzlu su ile yapılan gargara boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi gelir.

İpek kumaşlarda tuz kullanın: İpek kumaşlarınızın renginin yıkama sırasında atmasını istemiyorsanız yıkama suyuna biraz tuz ekleyin. Tuz kumaşın renginin çıkmasını engeller.

Nemli odalara karşı tuz: Evinizde veya binanızda nemli odalarınız bulunuyorsa bu nemi tuz sayesinde alabilirsiniz. Açık bir kabın içindeki tuzu nemli bölgeyi bırakın. Zamanla tuzun nemlendiğini ve daha fazla nemi çekemeyeceğini gördüğünüzde bu tuz kabını ılık fırında bırakarak tuzun tekrar kurutun ve yine nemli odaya bırakın.

Halıdaki lekelere karşı tuz: Tuz sıvı ve nem emme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle halınızın üzerine dökülen bir sıvıyı temizlemek için üzerine tuz dökün. Ve bir bezle tuzu leke üzerinde ovalayın. Leke üzerinde ıslanan tuzun kurumasını bekleyin ve daha sonra elektrik süpürgesi ile tuzu temizleyin.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile