Aynalar, evlerimizin, ofislerimizin vazgeçilmez unsurlarındandır. Ama aynaların temizliği konusu bazen sıkıntı yaratır. Peki aynalarımızın lekesiz şekilde tertemiz olması için ne yapmalıyız, ayna temizliği nasıl yapılmalıdır. İşte size öneriler.

Ayna temizlemede en başarılı yöntemlerden biri gazete kağıdı ile silmektir. Bir litre suyun içerisine 3 çorba kaşığı sirke ekleyip aynamızı silelim. Gazete kağıdını buruşturup sirkeli su ile aynamızı sildiğimizde çok daha temiz olduğunu ve parladığınıgöreceksiniz. Sirkeli su, aynadaki sinek lekelerini çıkarmak için de oldukça faydalıdır. Gazete kağıdı yerine mikrofiber bez de kullanabiliriz, sonuç çok olumlu oluyor. Aynaların sararmasını önlemek için direkt güneş ışığından uzak tutmak gerekmektedir.

-Ayna üzerinde lekeler varsa alkollü pamuk ile lekeleri silmek çok işe yarar. Biraz beklettikten sonra nemli bir bezle lekeleri silip sonra da kuru bezle leke kalmayıncaya kadar kurularsak aynalarımız tertemiz olur.

-Aynaları sık sık temizlemek, lekelerin kalıcı hale gelmesini önler.

-Ayna temizlemenin ilginç bir yolu vardır, o da yarıya kesilmiş çiğ patatesle aynayı ovalamaktır. Daha sonra da içine az miktarda alkol katılmış suyla aynamızı durularsak tertemiz olur. Alkolle silerek aynaya sineklerin konmasını da önlemiş olur. Bilirsiniz sinekler aynalarda, camlarda leke bırakır, alkolle onlardan da kurtulabilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile