2012 Antalya’ya bir yenilik daha kattı. Geçtiğimiz günlerde açılan NETON marka mağazanın sahipleri Eren Demirel ve Özkan Karahan, birbirinden özel gece kıyafetlerini Antalyalı hanımların beğenisine sunuyor.
Yetenekli moda designerleri Eren ve Özkan butiklerinin şimdiden sosyetenin uğrak yeri olduğunu söylüyor. Biz bu söyleşiyi yapmak için gittiğimizde mağazada bilin bakalım kim vardı?!

Ünlü televizyon sunucusu Fulya İldaş. Fulya Hanım birbirinden güzel gece kıyafetlerinden hangisinde karar kılacağına dair hayli zorlanıyor, bu düşlere dokunan butikte… Devrim Ercan sordu, modacı Eren Demirel yanıtladı…


Erencim okulundan eğitiminden bahsedermisin? Nasıl karar verdin bu dalı okumaya?

Okulum Selçuk Üniversitesi Giyim Sanatları Eğitimi Bölümü Hazır Giyim Öğretmenliği ve bu dalda en güzel Eğitimi veren üniversitelerden biri. Bölümümdeki eğitim stratejisi insanların hayal dunyasını tamamiyle özgür bırakıp öğrencilerin kendi tarzını yaratmalarına olanak sağlıyor. Eğıtimin içeriğinde kumaşın ürün haline dönüşene kadar ki tüm aşamalarını kapsıyor. Önce tasarlıyoruz sonra kalıbını çıkarıyoruz ve dikiyoruz en sonunda da kıyafeti giydirdiğimiz insanın gözündeki ışıltıyı hissediyoruz :)

İlgi alanın nedir?

Mesleğim icabı insanların giyim tarzları çok dikkatimi çeker .Vosvos arabalara meraklıyım hatta hayalimdeki  vosvosun tasarımı bile belli. Seyahat etmeyi de çok seviyorum biri desin gecenin bi köründe şuraya gidelim desin yeter ki; düşünmeye bile fırsat bulmadan yolda bulurum kendimi.

Moda anlayışın nedir? Modayı nasıl tanımlarsın?

Moda deyince  insanların çoğunun tercih ettiği şeyler akla geliyor; ama  bence moda kavramı kişiden kişiye göre  değişebilen bir olgu olmalı. İnsanın ıiçindeki düşlerle doğru orantıda değişmeli ve  o düşlere ne kadar  dokunabiliyorsa insan, kendi modası odur bence.

Sence Türk insanı modayı takip ediyor mu?

Bana göre modayı takip etmesindeki etkenleri çok iyi analiz etmek gerekiyor . Mesala şık giyinebilmek mi gerçekten önemli yoksa komplekslerden kurtulmak veya saklamak için mi modayı takip ediyor, bu benim uzun zamandır kafama takılan birşey; çünkü insanlara bakıyorum da çoğu insan aslında aynı gibi. tek tip insan göruyoruz etrafımızda. Ya bir ünlü dizi oyuncusunun görünümünde ya bir sanatçının; anlayacağın göz önünde olan insanların kopyası gibiler bu açıdan baktığım zaman bazen diyorum ki Türk insanı diye ayırt etmeden söylüyorum; modayı takıp etmiş değil taklit etmiş oluyoruz.

Giyinip kuşananlar doğru tercihler yapıyor mu?

İnsanlar teknik bilgiye sahip olmadıkları için doğru tercih yapmakta biraz zorlanıyorlar. Doğru tercih vücudu iyi analiz etmekten geçiyor. Hepimizin kusurları var; ama önemli olan ufak dokunuşlarla o kusurları minimuma indirmek.

Bu yıl neler moda? Vitrinleri neler süsleyecek?

Tüvit, deri ve şifon detaylı kıyafetler, bol kesim pantolonlar, tek omuz bluz ve elbiseler, dekolteyi detaylarda gizleyen transparan elbiseler bu sene cok tercih ediliyor. Çiçek baskıları dikkat çekiyor.  Turuncu ve deve tüyü tonları koleksiyonlarda sıkça kullanılıyor. Sezon trendi kalem etek ve dantele de sıklıkla yer veriliyor.

Renk olarak ise sarı, yeşil ve bej ve bu renklerin yanında, kahverengi ve pembe gibi tonların sıklıkla kullanılacağı bir yıl olacak.

Tekstil ve moda sektörünün durumu nasıl Türkiyede?

Tekstilde rekabet her geçen gün fazlalaşıyor özellikle uzakdoğu ülkelerindeki ucuz işçilik Türkiye gibi ülkelerin rekabet gücünü ortadan kaldırıyor. Bizim burdaki en önemli artımız kalite ve çizgiyi takip edebilmemiz de sanırım özellikle son yıllarda markalaşma anlamında gelişmeler yaşıyoruz buna moda haftaları en güzel örnek de sanırım son zamanlarda giyim kuşam üzerine birsürü program yapılıyor ve bence insanların bilinçaltına iyi giyinmelisin mesajı verilmeye calışılıyor. ( insanların günlük sorunlarını düşünmesini engellemek dışında)

Modaya kim hangi ülke öncülük ediyor sence?

Fransa ve İtalya moda merkezi olarak görülür ve insanların gözü kulağı hep oradadır. Yves Saint Laurent ilerleyen yaşına rağmen egemenliğini hala sürdürüyor .Hüseyin Çağlayan da bizi yurtdışında en iyi temsil eden modacılardan bir tanesi.
Butiğinizde nasıl bir hizmet veriyorsunuz? Kişiye özel kıyafetler çalışıyor musunuz?
Butiğimizde ‘Neton’ markası altında hizmet veriyoruz.. Tasarımlarımızda neton markası adı altında satışa sunuluyor. Kişiye özel çok nadir kıramayacağımz insanlar olduğu zaman düşlerine dokunmalarına yardımcı oluyoruz. Düşlerine dokun! bu bizim sloganımız.  Tasarımları neton firmasına yolluyoruz orada ürün haline dönüştürülüyor.

Yılın aksesuvarları neler?

Bu yıl gösterişli kolyeler bileğı tamamiyle saran bileklikler ve benim her zaman çok şık bulduğum halhallar çok tercıh edilecek .

Sence neyle ne giyilmez?

Kovboy çizmesi giyildiğinde abartılı ve parıltılı elbise giyilmez.
Uzun ve bol üstlerin altına bol paçalı jean tercih etmemeli.
Mesela bluzunuz desenli ise giyeceğiniz pantolon düz renk olmalı.
Aynı şekilde diğer kombinasyonda öyle olmalı.
Eğer vücuda oturan bir gömlek tercih etmediyseniz üzerine yelek tercih etmeyiniz.

Secim yapilirken nelere dikkat etmek gerek?

Mesela kısa boylusunuz ve vücudunuzun üst kısmını uzun göstermek istiyorsunuz düşük belli pantolonlar tercih etmelisiniz. Bacaklarınızı zayıf göstermek için ise yüksek belli ve düz pantolonlar seçmelisiniz.Elbise tarzı birşey giyinecekseniz düz ve tek renk elbiseler tercih etmelisiniz. Çünkü bu tarz elbiseler silueti daha uzun gösterir.

Kilolu bayanlar ise pantolon seçimini dökümlü kumaşlardan yana kullanmalı. Bedenini saran aşırı dekolteli giysilerden uzak durmalı. Renk olarak koyu tonlar ve düz boyuna çizgili kumaşları tercih etmeliler.

Omuzlarınız kareyse asimetrik omuz dekolteli veya kolsuz kıyafetler seçin. Omuzlarınız yuvarlaksa, ince askılı giysiler giyilebilir. Omuzlarınız düşük ve darsa, reglan kolu tercih etmeyin. Omuz başlarını ortaya çıkaran, derin kol oyuğu olan giysiler omuzları daha geniş gösterir. Bunun gibi birçok ayrıntı var bunlara dikkat edildiği zaman göze çok daha hoş bir görüntü olacaktır.

Bu işin eğitimi almış biri olarak uzun vadede planların neler mesela senin adını taşıyan kreasyonları paris de bir defilede görecekmiyiz?

Şu anda butiğimizi Özkan Karahan ile ( cocukluk arkdasımla) beraber  yürütüyoruz. Aklımızda bize ait olan bir marka var adı ''lunae lumen'' ve zaman içerisinde markamız adı altında tasarımlarımızı yapmak istiyoruz. Hayallerimizin sonu yok  neden olmasın :)
En cok ne tür çalışmalarda imzan var? Ağırlıklı olarak ne çalışıyorsun? Gelinlik kızlara tavsiyen var mı?
Gece kıyafetleri çalışmayı seviyoruz insanlar özel anlarında bu tarz kıyafetler tercih ettikleri için insanların özel anlarına ortak oluyoruz  bizde  kendimizi  özel hissediyoruz. gelinlik kızlara gelince evlenmek için çok fazla acele etmesinler özgürce düşünüp özgürce giyinebilecekleri yaştalar tadını çıkarsınlar.
Sevgili Eren, daha açılalı çok olmadı ama mağazanızın seçkin bir müşteri ağı olduğunu duyduk. Sizin butiğinizde ünlülere de rastlamak mümkünmüş öyle mi?

Evetttt..bizim için her müşterimiz çok değerli. Her biriyle tek tek ilgilenmekten çok mutluyuz. Ama dedğin gibi ünlü müşterilerimiz de var. Mesela Fulya İldaş hanımefendi, televizyon sunucusu.. bizi sıkça ziyaret ediyor. Modellerimizi beğendiğini söylüyor. Tabi biz de seviniyoruz; emeklerimizin takdir ediliyor olması gayet hoş.

DEVRİM ERCAN BOZAY

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile