Avusturya'nın RSV Basket Salzburg tekerlekli sandalye basketbol takımında Almanya Şampiyonluğu için mücade eden Abdulgazi Karaman, 41 yaşına gelmesine rağmen basketboldan bir türlü kopamıyor. Daha öncede Almanya, İtalya ve Türkiye'de profesyonel basketbol oynayan Abdulgazi Karaman, dört ayrı ülkede forma giyen engelli basketbolcu olarak bir rekora daha imza attı. Almanya dışında engelli profesyonel basketçi olarak ilk sözleşme imzalayan kişi olan Abdulgazi, 1992 yılında ayrıca eğitimi tamamlayıp bir bankada çalışmaya başladı. Maç başına ortalama 15 sayı ve 6 ribauntla oynayan Karaman Avrupa' da yüksek dış şut yüzdesi özelliğiyle tanınıyor.

253 kez Alman milli formasını giydi

Almanya Tekerlekli Sandalye Milli takımının 253 kez Alman milli formasını giyerek bir başka rekor kıran Abdulgazi Karaman, haftanın üç gününü basketbol oynamak için gittiği Salzburg'da geçiriyor. Cuma günü öğle vaktinde Frankfurt'ta çalıştığı bankadan çıktıktan sonra trene binip saatlerce yol alıyor. Münih üzerinden aktarmalı olarak Salzburg'a akşam saatlerinde varan Abdulgazi takımın son antrenmanlarına katılıyor.

Hafta sonunda iki gün takımla birlikte olan Abdulgazi Karaman Pazar günü tekrar Frankfurt'a dönerek Pazartesi günü bankadaki işinin başında oluyor. Abdulgazi yaşadığı Friedberg'den tramvayla her gün işine gidip geliyor. Roma'da oynadığı yılda uçakta tanıştığı Corinna adındaki hostesle evli olan Karaman 12 ve 10 yaşlarında iki çocuk babası. Abdulgazi Karaman "Aktif spordan elimi çekmek istedim, ama yapamadım. Basketbol benimle adeta içiçe. Engelli olmama rağmen Almanya bana çocukluğumdan itibaren sahip çıktı. Ayrımcılık görmedim. Fakat hedef koyup çok çalıştım" dedi.

Halen Frankfurt'ta bir bankada görev yapan Karaman, daha öncede İtalya'nın Treviso takımında profesyonel ligde oynarken herhafta Frankfurt, Roma arasını uçakla katetti. Abdulgazi Karaman, Türkiye'de Galatasaray ile Türkiye şampiyonluğu yanında Dünya Şampiyonluğuna yaşadı. Galatasaray'da oynadığı birbuçuk yıl içinde de her hafta Frankfurt-İstanbul-Frankfurt arasında uçakla gidip gelen Abdulgazi Karaman "Galatasaray o yıllarda iyi bir yapılanmaya gitmişti. Şimdi çok daha güçlü bir takım oldular ve bu başarılarını da Avrupa ve Dünya şampiyonu olarak gösteriyorlar" dedi.

Abdulgazi Karaman kimdir?

Türkiye'de Erzurumlu bir ailenin çocuğu olarak 1970 yılında Çorlu'da dünyaya gelen ve iki yaşında geçirdiği çocuk felçi nedeniyle yürüyemez olan Abdulgazi, ilk tekerlekli sandalyesine kavuştuğu yedi yaşından beri basketbol oynuyor. 14 yaşında spor kulübüne girip lisanslı olarak oynamaya başladığı basketboldan ise bir türlü ayrılamıyor. Sadece Türk kökenli olarak değil Almanya'da tekerlekli sandalye basketbol milli takımında ilk defa yer aldı. Almanya'da tekerlekli sandalye basketbol şampiyonluğuna adeta abone olan Wetzlar'daki RSV Lahn- Dill Takımı'nda yıllarca oynadı, çok sayıda Almanya Kupası ve Şampiyonluğu yaşadı.

Özkan DINLER- FRANKFURT

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile