Oldum olası sevmiyorum başında KADIN kelimesi olan hiçbirşeyi. Zira herhangi bir şeyin başına KADIN kelimesi gelince baştan ötekileştirilmiş oluyor zaten.

Günlük Gazetelerin KADIN ekleri hep sinirime dokunmuştur. Bilmemne lekesinı nasıl çıkarırsınız, kocanızın sizi aldattığını nasıl anlarsınız, kekin kabarmasını nasıl sağlarsınız vs gibi bilinçaltına bu işlerin sadece kadınların işleri olduğu yargısını kazımaya çalışan yayınlar. Hatta daha ileri giderek, kocayı elde tutma yollarını da bu KADIN eklerinden öğrenebilirsiniz.

Ortaokuldaki Elişi dersleri de ayrımcılığın en çarpıcı örnekleridir. Çoğunlukla annelerimizin yaptıkları, Kız Meslek Lisesinde öğrenilmesi gereken bir sürü el becerisi daha 11 yaşındaki çocuklara zorla yaptırılır. Bu arada erkek öğrencilere çok daha zevkli ve kolay beceriler öğretilir.

Ancak ne kadar yararlı bir Beden Eğitimi çalışması olduğunu hala anlamadığım Kasa Atlama işini, şakır şakır regl kanaması olan kızlar da yapmalıdır. Zira regl olduğunuzu söylemek ayıptır, orada nedense kız- erkek eşitliği vardır!!!

Bir yakınınız vefat ettiğinde yemek , börek çörek götürmek adettendir. Bunca senedir bu özel günlerde mutfakta hiç bir erkek görmedim ki servise yardımcı olsun, mutfağın organizasyonuna katkıda bulunsun.

Evlilik öncesi zamanlarda tatlı sözler söylenip , işlerin paylaşılacağına dair söz verenleri çok gördüm . Yıllar geçince bir de bakıyorsunuz ki ev içine ve çocuklara ait sorumlulukların çoğu Kadınların üzerinde.Bir çocuk dünyaya geldiğinde babanın işten ayrılmasını kimse beklemezken, annenin ne yapması gerektiği konusunda herkes fikir yürütür ve daha ileri giderek işten ayrılması konusunda ısrar edilir. Israr eden kişilerin başında ise eşiniz olabilir.

Amiriniz işlerinizde eskisi gibi rantabl olamayacağınızı düşünür, size eksikli muamelesi yapabilir. Siz doğum iznindeyken, hiç dönmeyecekmişsiniz gibi sorumluluklarınız başkalarına göçerilir.

Erkek koruyucudur, kollayandır masallarını duyarsınız ama ne bebeğinizin ilk kalp sesini duyduğunuzda, ne çocuk doktoruna götürdüğünüz de, ne çocukların bilimum spor antrenmanlarında yanınızda kimse yoktur.

Trafikte iken bir kadın sürücü hata yaptığında ağız dolusu küfür edilinip aşağılanabilir ve bu tüm kadınların kötü şöför oldukları düşünülebilir ama başarılı Bilim Kadınlarından bahsetmek zinhar sakıncalıdır.

Kadın Milletvekili, Kadın Dr, Kadın Yargıç denir ama diğerleri zaten Milletvekili, Dr ve Yargıç dır.

Önce birinin kızı, sonra karısı, sonra anası olur kadın. Ana olmak çok kutsaldır ve kutlanmaya çok layıktır. Ancak mesleki alanlarda binbir zorlukla kazanılmış başarılar çok da önemsenmez bizim gibi az gelişmiş toplumlarda.

Hal böyleyken senede bir günü Kadınlar Günü diye kutlamak bana samimi gelmiyor. Şiirlere şarkılara , lüzumsuz laf kalabalığına hiç gerek yok. İnsan olduğumuz anlaşılsın yeter zaten.

BERNA ŞAHİNALP

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile