Aileleri birbirine düşüren, hatta evlilik başlamadan bitmesine neden olan ev eşyalarının alınmasını bir önceki yazımda anlatmıştım. Bu bölümde de hangi eşyaların kız ve erkek tarafının alması gerektiğini ve eşyaların nasıl yerleştirilmesi gerektiğini anlatacağım. 

Aileleri birbirine düşüren, hatta evlilik başlamadan bitmesine neden olan bir durumdur ev eşyalarının alınması meselesi. Ev eşyası olmadığı için evlilikler ileriye ötelenir. Alınacaklar listesi sayfalar dolusu olduğu için eskinin başlık parası aranır hâle gelir. “Ekmeğin yanında soğanı katık yapar yeriz” özlü sözleri, iş ev eşyası almaya gelince kuş gibi uçup gitmeye başlar. Çözüm önerileri üretmeden önce sorunların kaynaklarını irdeleyelim.

Evlilik terazi gibidir. Kefelerinin dengede olması gerekir. Evlilikte sorunlar ortaya çıkıyorsa mutlaka dengede bir bozulma vardır. Dengeyi 

sağlayan unsurları bu kitabın başından sonuna kadar sıralamaya çalıştık. İşte onlardan bir tanesi de denklik meselesidir.

Bir önceki yazımızda çok konuşmanın evliliğe zarar verip vermeyeceğini anlatmıştık. Evlilikte kadın ve erkeğin nerelerde hatalar yaptığını anlatmaya devam edeceğiz. Eşler evlilikte nerelerde hata yaparlar.

1. İş hayatının detaylarına fazla girilmemeli. Patron veya diğer çalışanlarla arasında geçen olaylar eğer ciddi problemlere neden olmuyorsa sadece yüzeysel olarak anlatılabilir. Ciddi sorunların olması durumunda elbette ortak bir çözüm üretebilmek için konuşmak gerekir. Kişi işverense, yanında çalışanların özel durumlarına hiç mi hiç girmemek gerekir.

Çok konuşmanın durumun evlilik üzerinde o kadar menfi tesiri var ki. Çok konuşmak kadar konuşmamak da benzer olumsuz etkilere neden olur. Her zaman için orta yolu bulmak gerekir. İki noktayı birleştiren en kısa çizgiye “doğru” dediğimiz gibi, iki sevgiliyi veya âşığı ya da karı-kocayı birleştiren en kısa çizgiye de “orta yol” diyoruz. Diğer yolların hepsi “dolambaçlı” yollardır. Orta yolun dili olsaydı şunu derdi: “Çok ya da az değil, öz konuşun”.

Evliliğin başındasınız ve mutlusunuz. Aslında birbirinizi yeni tanımaya ve şifreleri yeni çözmeye başladığınız için henüz sorun mevcut değil. Ama, zaman geçer ve siz hiçbir önlem almazsanız, hayat şeridinde mutluluk frekansları ve süreleri kısalır. Gün gelir, mutluluğun ne olduğu unutulabilir.