Anne sütü, yenidoğan bebeğin tüm gereksinimini 6 ay boyunca tek başına karşılayabilen, kolay sindirilebilen ideal bir besindir. Anne sütü yararlı olduğu kadar ekonomiktir, ısısı bebek için uygundur. Isıtılması gerekmez. Temizdir. Bebeğin fiziksel-ruhsal gelişimi için en iyi besindir. Her zaman kullanıma hazırdır. Anne ve bebek arasında yakın sevgi dolu ilişki sağlar. Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. Bebeğe ve anneye güven hissi verir.

Emme sırasında çıkan oksitosin hormonu annelik içgüdüsünü artırır.

Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Annelik duygularını besler. Emziren anne bebeğine daha sevgi dolu davranır.

Rahim , meme, over kanserini önler. Kemik erimelerini önler.

Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonunun yardımıyla uterusgebelik öncesi boyutuna daha kolay ulaşır.

Doğum sonrası kanama riski önemli ölçüde azaltır. Annenin kansızılığını önler.

Anne daha rahat zayıflar. Sakinleştirir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Doğal bir gebelikten korunma yöntemidir. Ruhsal yöndende yararlıdır. Doyum hissi verir. Diyabetik annenin insülin ihtiyacını azaltır.

Emzirmenin bebeğe faydaları

Meme emmek duygusal bir ihtiyacı karşılar. Anne sütü bebek için ideal bir besindir. Kız bebeklerinde olası meme kanseri riskini azaltır.

Orta kulak iltihabı riskini azaltır. Solunum yolu ve mide-barsak hastalıkları daha az görülür.

Alerjiye karşı koruyucudur. Bebeği pişikten korur.

Çene ve diş gelişiminde rolü vardır. Anne sütü ile beslenen çoçuklar ileri yaşlarda zeka testlerinde daha başarılı olurlar. Şişmanlık riski az görülür.

Apandisit gibi cerrahi durumlar daha az görülür. İnsüline bağlı diyabet görülme sıklığı azalır. Solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı azalır. Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Anne sütü daha kolay hazmedilir. Ve içindeki maddeler daha çabuk kana geçer.

Aşıların etkinliğini artırır. Doğarken dışkısını yutmuş bebeklerin dışkının atılmasını kolaylaştırır. İshal daha az görülür ve olduğu taktirde daha çabuk geçer.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile