TÜB LİGASYON Geri dönüşsüz,kalıcı bir sterilizasyon yöntemidir.Kadınlarda her iki fallop tüplerinin mekanik olarak kapatılması işlemidir. En etkili doğum kontrol yönteminden biridir. Başarısızlık oranı binde bir kadardır. Tüb ligasyonunun için Türkiye deki yasal durum: Türkiyede 1983 yılında çıkarılmış olan 2827 sayılı yasaya göre 18 yaşını tamamlamış kadınlar evliyse eşinin onayı ile, evli değilse kendi isteğiyle tüp ligasyon yaptırabilir. 

TÜP LİGASYONU İSTENMEYEN GEBELİKLERİ NASIL ÖNLER?

Kadın erkek hücrelerinin birleşmesi- döllenme- tüplerin içinde olmaktadır. Tüb ligasyonu ile her iki tüp mekanik olarak kapatılarak ovum ile spermin buluşması engellenmektedir.

TÜP LİGASYONUNUN OLUMLU YÖNLERİ NELERDİR?

Gebeliği önleme etkisi hemen başlar. Bir uygulama ile eşlerin korunma sorununu ortadan kaldırır. Çok etkili bir yöntemdir. Kadının cinsel yaşamını etkilemez. Kadın istenmeyen gebelik endişesinden kurtulduğundan cinsel performansta olumlu değişiklik olabilir. Adet düzenini etkilemez. Hormonal yapıyı bozmaz. Kilo aldırmaz. Vücud yapısını etkilemez.

İLERİ DÖNEMLERDE ÇIKAN BİR SAĞLIK SORUNU YOKTUR. 18 yaş üzerindeki kendi isteği ve bilinçli onayı ile yapılabilir. Kullanıldığı sürece kontrol gerektirmez.

Dr Remziye Mermer

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile