Erkelerde doğum kontrolü için kullanılan geridönüşsüz,kalıcı bir gönüllü cerrahi yöntemidir.Başarısızlık oranı binde 1 dir. Erkeklerde vazdeferensin bağlanıp kesilmesi sonucu spermlerin menüye geçişi önlenmektedir.

Kimler için uygundur?

1.Kalıcı yöntem isteyen erkekler

2.Eşinin koruma yöntemleriyle kullanması sakınca olan ve kesinlikle gebe kalmaması gereken.

3.Kendinin ve eşinin başka çoçuk istemediğinden emin olanlar.

Vazektomi için Türkiyedeki yasal durum:

Türkiye de 1983 yılında çıkarılmış olan 2827 sayılı yasaya göre,18 yaşını tamamlamış erkekler kendi isteğiyle,evli ise eşinin onayı ile vazoktomi yaptırabilir. 2 Yöntemle

1.Klasik yöntem

2.Kesisiz yöntem yapılır. Vazektomi istenmeyen gebelikleri nasıl önler? Spermler,testislerde(haya) üretilip tohum kanallarından penise ulaşır.Scorotumdan (erbezleri) yapılan girişimle tohum kanallarına ulaşılarak tohum kanalları kapatılır. Spermlerin meni sıvısına karışması engellenir.

Vazoktominin olumlu yönleri: Çok etkilidir. Güvenli bir yöntemdir. İleride ortaya çıkacak yan etkisi yoktur. Cinsel ilişkiyi etkilemez. Hastanede yatmayı gerektirmez. Olumsuz yönleri:Hemen etkili olmaz.Koruyuculuğun bir süre yaklaşık 2 ay sonra-20 ejekülasyon sonra başlar. Bu süre içinde ek bir yöntem verilir. Geri dönüşü imkansıza yakın. Düşük bir oranda olsa gebelik görülebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. İşlem sırasında ve sonrasında kanama ve enfeksiyon gibi hastalıklar görülebilir. Vazektomi kimler için uygun değildir? Bekar olan erkekler Hiç çoçuğu olmayan erkekler Kendisinin yada eşinin başka çoçuk isteyip istemediğinden emin olmayan. Psikolojik sorunları olan Evlilik sorunları olan erkekler için ileride pişman olma olasılığından dolayı ilk yöntem olarak önerilmez.

Remyize Mermer

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile