Vagen (Vajina)  7-9 santim uzunluğunda bir tüptür. Döl yolu olarak isimlendirilen cinsel birleşme organımızdır.Enfeksiyonlara açıktır. Vaginit, dış genital organ olan vaginanın iltihabıdır. Vaginitin nedeni mantarlar, cinsel yolla bulaşan parazitler, bakteriyel , alerjik , hormonal gibi sebepler olabilir. Vaginitin belirtileri; Vaginal akıntı: Şeffaf, kokusuz yumurta akı tarzı akıntılar normaldir.

Renkli , sarı, yeşil, kokulu, beyaz, süt kesiği şeklinde olan akıntılar yanma, kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, kasık ağrı şikayetleriyle birlikteyse anormaldir. Akıntı, kasık ağrısı, ateş yükselmesinin olması iç genital organlarda enfeksiyon hissi uyandırır. Vaginal akıntıda ilk akla gelen etken enfeksiyon (iltihaplar)dır. Daha az oranda rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri akla gelmektedir. Enfeksiyona zemin hazırlayan sebepler çok eşlilik , vagen florasının bozulmasıdır. Çok Eşliklik:cinsel yolla bulaşan hastalıkların cinsel ilişki sırasında bireyden bireye aktarılması ile vagen iltihaplarına sebep olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede kondomun önemli bir rolü vardır.

VAGEN FLORASINI BOZULMASINA YOL AÇAN FAKTÖRLER

1-Vagen mukozası içinde bir takım mikroorganizmalar doğal halde bulunur. Bunlar yararlı bakterilerdir. Özellikle laktobasiller vagendeki glikojeni parçalayıp laktik asite çevirir. Ve Ortam ph'ının asit olmasına yol açar. Vagen ph ı normalde 4,5 civarındadır. Haznenin içini yıkarsanız vagen florasının suyla atılmasına neden olursunuz. Zararlı mikroorganizmalar ürer. Akıntı ve kokuşma olur. O yüzden haznenin içi yıkanmamalı. Tuvalet temizliği önden arkaya yapılmalı.

2-Antibiyotik kullanmak laktobasillerin ölmesine yol açar.

3-Normalden uzun süren adet kanamaları.

4-Tampon kullanımı

5-HİJYEN bozukluğu da vagen florasının bozulmasına yol açar. Tuvalet temizliğinde önce ön bölge temizlenmeli. Sonra arka bölge temizlenmeli. Cinsel ilişki sırasında kanama ve kanlı akıntının kötü kokulu olması rahim ağzı kanserlerini akla getirir. İlişkiye giren her kadın yılda bir kere pap smear yaptırmalı. Rahim ağzı kanseri erken teşhisle önlenebilir. Smear rahim ağzından sürüntü örneğinin alınarak incelenmesidir. Ülkemizde SMEAR KADIN SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE ÜCRETSİZ OLARAK YAPILMAKTADIR. Vaginal yol enfeksiyonları tedavi edilebilir hastalıklardır. Tedavi edilmediği takdirde iç genital organların yani rahim ağzı, rahim, tüpler ve yumurtalıkların enfekte olmasına sebep olur. Bu da ileriki dönemler kısırlığa sebep olabilir.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile