Tırtıl; Latince ismiyle; Thaumetopoea  pityocampa” ; alerji yapabilen böcekler sınıfında yer alır. Bu tırtıl tipi çam ağaçlarında bulunur ve alerji de dolayısıyla en sık çam ağacı çalışanlarında görülür. Ara sıra çam ağacı olan bölgeleri ziyaret eden kişilerde de bu tırtıla alerji görülebilir. Tırtılın larva döneminde alerji geliştirme potansiyeli artmaktadır.

Çikolatayı çok seven bir astım hastasıysanız ya çikolatadan ya da astımdan vazgeçmeniz gerekecek…

Astım tekrarlayan bronş daralmalarının görüldüğü bir hastalıktır. Öksürük, hırıltı ve nefes darlığı ana belirtilerdir. Şu an için Dünya’da çocuk ve erişkin yaklaşık 300 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiği tahmin ediliyor. 2025 yılı itibariyle yaklaşık 100 milyon kişinin daha astım olacağı ön görülmektedir.

Son zamanlarda; büyük şehirlerde yaşayan, zamanının çoğunu kapalı alanlarda geçiren çocuk ve yetişkinlerin en ciddi sorunu EV TOZU AKARI yani MİTE olmaya başladı.

Ev tozu akarları insan atıkları ile beslenen, sıcak ve nemli ortamları seven, gözle görülmeyen mikroskopik canlılardır. Bu canlıların vücut parçacıkları ve dışkıları havaya karıştığında alerjiye neden olmaktadır.

Alerji ve Astım günümüzde gittikçe daha sık rastladığımız, hastaların hayat kalitesini bozan ve yaşamı birçok yönden kısıtlayan kronik bir hastalıktır. Hamileler üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre gebelerin, yaklaşık üçte birinde astım ve alerjiyle ilgili problemler artış gösterirken, üçte birinde değişmemekte, üçte birinde ise iyileşme gözlenmektedir.

Stres en çok alerjik hastalıklardan atopik dermatit yani alerjik egzamayı etkiliyor.

Alerjinin oluşum sebeplerinin çok iyi bilinemediği yıllarda alerjik hastalıklar tamamen psikosomatik yani psikolojik durumun bedene yansıması olarak kabul ediliyordu. Şimdi ise alerjinin, genetik yapı ve çevre ilişkisi üzerine geliştiği bilinse de; hastaların psikolojik durumlarından belirgin bir şekilde etkilendiği de göz ardı edilememektedir.