Stres en çok alerjik hastalıklardan atopik dermatit yani alerjik egzamayı etkiliyor.

Alerjinin oluşum sebeplerinin çok iyi bilinemediği yıllarda alerjik hastalıklar tamamen psikosomatik yani psikolojik durumun bedene yansıması olarak kabul ediliyordu. Şimdi ise alerjinin, genetik yapı ve çevre ilişkisi üzerine geliştiği bilinse de; hastaların psikolojik durumlarından belirgin bir şekilde etkilendiği de göz ardı edilememektedir.


Yıllardır sürdürülen bu gözlem birçok çalışmaya konu olmuş, sinir sistemi ile bağışıklık sistemi arasında var olduğu düşünülen bu bağ araştırılmıştır. Psikolojik durumun en çok etkilediği alerjik hastalık atopik dermatit yani alerjik egzamadır. Alerjik egzama kronik tekrarlayıcı bir cilt hastalığıdır.

Alerjik Egzama Belirtileri


Kaşıntı, döküntü ve cilt kuruluğu ana belirtileridir. Kaşıntı gerek çocuk gerekse yetişkin hastayı gece uykularını bozacak şekilde, gündüz iş ve okul başarısını etkileyecek kadar rahatsız edebilir. Bunun yanı sıra ciltte yaralar oluşturan diğer bir çok cilt hastalığı gibi bu durum, hastanın toplum dışına itilmesine, sosyal izolasyon ve ayırımcılığa maruz kalmasına neden olmaktadır.
Psikolojik durum ile alerjik egzama ilişkisi çocuk yaş grubunda daha belirgindir. Atopik dermatitli birçok çocuk ve yetişkinde kaygı, depresyon ve duygusal hassasiyet vardır. Stres ve bunun sonucu olarak kaygı ve depresyon bireyi alerjik hastalıkları alevlendirecek bazı davranış şekillerine yönlendirebilir. Kötü beslenme, gece uykusuzluğu, sigara içme, hijyenik olmayan ortamlarda yaşama ve önerilen tıbbi tedavilere uymama gibi birçok davranış hem egzamayı kötüleştirecek hem de bir kısır döngü içerisinde kaygı ve depresyonu artıracaktır.

Prof. Dr. Yonca NUHOĞLU
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı


Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile